FIFA

FIFA-13    FIFA je serijal nogometnih igara koji je napravila tvrtka EA Sports. Dobila je ime po istoimenoj nogometnoj organizaciji i svake godine izlazi novo izdanje igre. U ovom članku pročitajte nešto općenito o igri, moje  mišljenje o njoj i usporedbu s drugim nogometnim igrama.

Igru igram od 2007. Odlična je za igru s prijateljima jer se možete nadmetati ili samo igrati zajedno protiv neke reprezentacije ili kluba. Tipična je igra za zavaliti se u dvosjed, uzeti kokice, nabaciti jednu utakmicu s društvom i vidjeti tko je bolji. Svaki vikend se s prijateljima sastanem i igramo. Ponavljam, ovo je jedna od najboljih igara za igru s prijateljima. U njoj možete naći većinu zemalja svijeta i svjetskih liga, ali se, na žalost, neke zemlje i lige ne nalaze u novijim izdanjima videoigre. Ako je igrate na stolnom računalu, preporučio bih da nabavite joystick zbog lakšeg igranja i veće mogućnosti izvođenja trikova i driblanja u samoj igri. Igrači u klubovima ažurirani su i u onim su klubovima gdje su i u stvarnom životu, tako da možete pronaći i naše igrače.

Za one malo spremnije, postoji i "manager" mode u kojem odaberete klub i upravljate njime, brinete se za financije i slično, no ipak upravljate samim igračima u utakmici ili, ako vam se ne da, možete samo preskočiti utakmicu, odnosno "simulirati" je. Kad sam bio manji, uvijek sam htio pobijediti, nisam podnosio poraz, no sada već igram na težim postavkama i ponekad (dobro, možda malo više nego ponekad) izgubim. Najviše sam svoj klub vodio oko pet sezona. Probajte me nadmašiti. Najdraži klub mi je Bayern.

Veliki rival FIFA-i je PES, odnosno Pro Evolution Soccer koji se temelji na istim stvarima kao i FIFA, no ipak postoje bitne razlike koje biste morali razmotriti pri odabiru koju ćete kupiti: na primjer, grafika i lica igrača bolja su u FIFA-i, ali u PES-u je lakše pucanje, izvođenje kornera, slobodnih udaraca i slično. Moja preporuka je FIFA, čiji je gameplay, po mom mišljenju, bolji od PES-a, no ipak postoje i oni koji se ne bi složili. Za one kojima nedostatak hrvatske reprezentacije i hrvatske lige kvare igru, postoje neki modovi kojima ih možete ubaciti u igru. Sve u svemu,  ljubiteljima nogometa i videoigara preporučujem FIFA-u kao jednu od najboljih nogometnih videoigara i sportskih videoigara općenito.