Tomb Raider (2013)

tomb raider

Najpoznatija heroina svih vremena se vratila. Stigao je novi nastavak Tomb Raidera. Ovaj put priča nas vraća u Larine mlađe dane, kada još nije ona poznata pljačkašica grobnica, nego tek otkriva
čari istraživanja svijeta. Mogao sam svjedočiti Lari kakvu nikad nisam vidio.

Točnije, priča nas smješta na brod Endurance koji plovi prema otoku Yamatai, s Larom u potrazi za relikvijama.

Brod zahvaća oluja koja ga potapa. Svi su nasukani na otoku, a Lara je odvojena od ostatka preživjelih. Pronalazimo je u špilji prepunoj kostiju, a sama Lara je omotana u mrežu i visi sa stropa špilje. Oslobodio sm je pa avantura počinje. Lara je uplašena djevojka te kroz igru pratimo njezin razvoj. Igrica je prepuna napetih scena i događaja koji mijenjaju Laru u lovca – tako je trenutak, kada Lara pronalazi luk i strijele pa ulovi jelena, dosta efektan. Često mi je srce zalupalo nakon neke brze, akcijske scene. Nedugo zatim, otkrivamo da je otok pun pripadnika kulta Solarii – sve redom ljudi koji su nasukani na otoku i preživljavaju na razne, ponekad brutalne načine. Tu je i Oni – demon iz japanske povijesti. Igrica nije za ljude osjetljivijeg želuca zbog scena masovnih grobnica, nasilnih ubojstava ili, na primjer, Larinog skoka u bazen krvi. Ona je suočena a trenutkom kada mora oduzeti život čovjeku – Vladimiru, kojeg u borbi prostrijeli u glavu. Kako bih završio tu sekvencu, u pravo vrijeme moram stisnuti tipku koja je prikazana na ekranu.  Tijekom priče, shvaćamo da je otok uklela kraljica Sunca Himiko. Kako bismo to spriječili i osigurali siguran odlazak s otoka (koji je onemogućen olujama) društvo Solarii želi žrtvovati Larinu prijateljicu Sam. U tome se ističe vođa društva Mathias. Dok se priča raspliće, bliže upoznajemo prokletstvo otoka i svjedočimo Larinoj borbi za goli život. Na kraju priče Lara stiže upravo u vrijeme rituala žrtvovanja kojeg predvodi Mathias, s ciljem da smiri bijes Himiko. Najdraži trenutak u igrici mi je bio na kraju kad Lara dolazi s dva pištolja, puca u Mathiasa i zaustavlja ritual. Igrica je puna uzbuđenja te u svakom trenutku isčekujemo što će se sljedeće dogoditi.

Ova igrica me vratila u prošlost, još kada sam igrao prethodnike, bezbrižno, zbog zabave. Tijekom cijele igrice, možemo se diviti raznim krajolicima, ali i izvrsnoj ispoliranosti grafike što ipak zahtijeva jači stroj za pokretanje. Na kraju, svakako preporučujem svima igricu, kako onima koji su se po prvi put susreli sa serijalom Tomb Raider, tako i onima koji ga vjerno prate kao ja. Za razvoj je zaslužan Core Design, a izdaje je Eidos Interactive.