Jahanje - razgovor s Paulom Maričić

Jahanje konja  je sport koji je u zadnje vrijeme prilično popularan. Donosim vam razgovor s Paulom Maričić, učenicom 8.b razreda koja trenira upravo taj sport.

1. Zašto si odabrala baš jahanje?
Iskreno, ni sama ne znam. U mojoj užoj obitelji nitko nije ljubitelj tih prekrasnih bića, no ja sam od malih nogu njihova velika obožavateljica... Mama nikada nije bila za to da se krenem baviti jahanjem pa sam ja trebala preuzeti stvar u svoje ruke.

2. Što misliš o jahanju kao sportu?
Jahanje je jako težak sport. Traži puno snage, volje, snalažljivosti i strpljenja.. Ljudi koji se ne bave tim sportom govore da je jahanje samo sjedenje u sedlu dok konj radi sav posao, ali to nije istina.

3. Koliko često treniraš jahanje?
Jahanje trenutno treniram jedanput tjedno, ali poslije završetka škole se planiram ozbiljno posvetiti ovom sportu. Sada mi je škola na prvom mjestu jer želim upisati dobru gimnaziju.

4.Gdje se održava trening?
To ovisi kojem klubu pripadaš.

5. Koliko traje jedan trening?
Sve ovisi o snazi konja.. On se prvo treba zagrijati kako ne bi došlo do istegnuća tetiva i drugih mogućih ozljeda.
Treninzi traju po prilici 45 minuta do sat vremena

6. Koliko dugo već treniraš jahanje?
Jahanje treniram nešto više od tri godine.

7. Održavaju li se natjecanja iz jahanja?
Naravno da se održavaju, kao i u svakom drugom sportu..
Postoje preponska, dresurna natjecanja, kasačke i galopske trke itd.

8. Jesi li bila na natjecanjima?
Nisam još sudjelovala na natjecanjima. Tome se planiram posvetiti tijekom srednje škole.

9. Treniraš li jahanje iz zabave ili nešto time stvarno želiš postići?
Trenutno treniram jahanje iz zadovoljstva, a tek kasnije želim postići nešto ozbiljno.. Mislim da imam još vremena. Škola mi je trenutno na 1. mjestu jer mi o njoj ovisi cijela budućnost.

10. Od čega se sastoji oprema za jahanje i je li skupa?
Osnovna oprema se sastoji od uzde, sedla i podsedlice. Postoje još razni dodatci za zaštitu konja od mogućih ozljeda i za bolje odrađen trening.

Oprema je jako skupa kao i jahački sport općenito.

11. Jesi li ikada imala koju veću ozljedu?
Nikada nisam imala neku veću ozljedu.. Jednom sam pala s konja jer se nisam znala snaći u situaciji u kojoj sam se našla, no taj pad mi je pomogao da u opasnim situacijama naučim razmišljati kako da smirim konja.

12. Možeš li izdvojiti najdražeg konja?
Svaki jahač ima svog najdražeg konja pa tako i ja. U mome slučaju to je kobila Thunder koju sam upoznala kada sam došla na hipodrom. Jako mi se brzo uvukla pod kožu. Iako sam nakon njezinog odlaska jahala mnoge druge konje i brinula se za mnoštvo njih, ona je ostala moja mezimica.paula

Paula, hvala ti na razgovoru.