Tajvan (Taiwan)

Taipei

Prilikom događanja "Istočno sunce na zapadu grada" odslušali smo predavanje o Tajvanu. Mladi student geologije iskoristio je svoje putovanje na taj otok kako bi nas upoznao sa zanimljivostima vezanima uz Tajvan.

(na slici: glavni grad Taipei)

Tajvan je otok koji pripada Kini, ali ga njegovi stanovnici smatraju zasebnom državom. Glavni grad mu je Taipei, a službeni jezik kineski. Na taj otok su se nekoć davno odjednom naselila dva milijuna stanovnika iz Kine pa upravo zbog toga ima specifičan izgled: zgrade su uglavnom trošne i stare. Izgledaju tako jer nije bilo dovoljno mjesta pa su se gradile brzo i visoko. Najviša zgrada je visoka oko sto katova.

Sand-Sculpture

Na Tajvanu postoji tradicija natjecanja u građenju skulptura od pijeska.  Riječ je o International Sand Sculpture Art Festivalu. One također trebaju biti visoke, a na kraju natjecanja se ruše. Grade se od izuzetno čvrstog pijeska s tajvanskih plaža.

Čamac s očima

Prava je šteta što se tamo nitko od domaćih stanovnika  ne kupa. Naime, Tajvanci se boje mora iz vjerskih razloga. Vjeruju da je more dom duhova pa iz tog razloga na svojim čamcima crtaju oči jer misle da se duhovi neće pojaviti ako  ih netko gleda.

Taiwan-temple

Tajvanci su višebošci i imaju poseban način komuniciranja s bogovima - ušavši u neki od svojih predivno uređenih hramova, uzmu u ruke tzv. "božje usne", pitaju ih što žele pa bace na tlo. Ako su  usne okrenute prema gore, odgovor je pozitivan, a ukoliko su okrenute prema dolje, odgovor je negativan.

Alethea university

Tajvan  se u novije vrijeme poprilično razvio. Država svojim stanovnicima plaća liječenje, obrazovanje, slobodne aktivnosti. Dosta ulažu u svoje fakultete i svaki je uredan, pun parkova, šetnica... Kad mladi ljudi završe fakultete, ostaju u njihovim uniformama najmanje još  jedan mjesec.

Kraljičina glava

Tajvan je poznat i po svojim stijenama različitih oblika, a najpoznatija je "Kraljičina glava".

Nacinalni muzej

U Tajvanskom nacionalnom muzeju mogu se vidjeti  čudesni izlošci svih kineskih dinastija. Muzej posjeduje oko sedamsto tisuća izložbenih predmeta.

Noćna tržnica

Na Tajvanu se život odvija noću jer je danju prevruće. Zato postoje noćne tržnice u kojima vlada vječna vreva.

Dugino selo

I, na kraju, tu je i fotografija vrlo zanimljivog  posve obojanog  sela  koje se, zbog svog šarenila zove Dugino selo. Ne treba ni reći da je jedna od većih turističkih atrakcija Tajvana.

Eh, da mi je malo do Tajvana.

Laura Rogar, 5.a