Ovisnosti

NeOvisnostiM     Ovisnost je stanje organizma koje nastaje usljed uzimanja nekih tvari koje uzrokuju ovisnosti. Kada počnemo uzimati ili raditi nešto što uzrokuje ovisnost, više ne možemo prestati... Takvo stanje ima mnogo posljedica i simptoma, ovisno o tvarima koje uzimamo. Ovisnici svoju žudnju liječe tako da ponovno uzimaju tvar o kojoj su ovisni, i tako svaki put iz početka.

Čovjek može biti ovisan psihički i fizički. Neke od psihičkih ovisnosti su ovisnost o televiziji, računalu (internetu), igrama na sreću (kockanju), a neke od fizičkih ovisnosti su pušenje, droga, alkohol i dr.

Liječenje je dugotrajan proces i nikada nema garancije za ozdravljenje. Liječenje ovisnosti mogu se odvijati u ustanovama za odvikavanje od, na primjer, droge, alkohola (zatvoreni tip ali bez lijekova, ili ambulantno).Tu ovisnik ostaje koliko god je potrebno da se stabilizira i da se oporavi. Postoji problem kod liječenja ovisnosti zatvorenog tipa gdje pacijent nema doticaja s vanjskim svijetoim i potpuno je izoliran od drugih i droge jer, kada izađe, vraća se u svijet kakav je poznavao ranije i samo je pitanje dana kada će se vratiti starom načinu života. Organizacije: Grad na gori, Centar za resocijalizaciju izliječenih ovisnika i obitelji, Reto centar, Remar i drugi te Županijski Centri za suzbijanje i prevenciju ovisnosti.

ALKOHOLIZAM
     Alkoholizam je kronična ovisnost o alkoholnim pićima.Manifestira se kroz snažnu želju za pićem, gubitkom kontrole prilikom pića, simptomima fizičkog odvikavanja i povećanom tolerancijom na alkohol. Ovisnost o alkoholu je težak psihički  poremećaj jer dolazi do patološkog procesa koji mijenja način na koji mozak funkcionira. Alkoholizam ima i brojne posljedice: prometne nesreće, nesreće na radu, obiteljski problemi, nasilje, gubitak prijatelja... Alkohol štetno utječe i na mozak, jetru, živčani sustav itd. Najteži oblik ovisnosti je ovisnost o drogama. Najteže se liječi, a ovisnici (drogeraši) u groznom su stanju ma koliko god se drogirali...

PUŠENJE
     Pušenje je način konzumiranja duhana uzimanog u obliku cigara, cigareta, cigarilosa i pomoću lule.  Pušenje je glavni rizični čimbenik za razvoj raka bronha i pluća, grkljana, ždrijela, usne šupljine, jednjaka, bubrega, mokraćnoga mjehura, gušterače, a i rak vrata maternice i neki oblici leukemije  češći su u osoba koje puše.Kada pušači puše, oni također štete ljudima oko sebe, što se naziva pasivno pušenje. Također, pasivni pušači udišu i dim koji je nefiltriran pa udišu i više dima nego pušač. Pušači često skrivaju to što puše, ali na njima ostaju trajne posljedice. Pušenje uzrokuje rak, a pušači imaju žute zube i prste, neugodno mirišu i teško dišu.

INTERNET
     Ovisnost o internetu je neki oblik ovisnosti o računalu, a uvjetuje pretjerano ili ekstremno korištenje interneta. Ta ovisnost još nije uvrštena u službenu psihijatrijsku klasifikaciju. Ovisnici o internetu provode mnogo vremena za računalom i tako zanemaruju osnovne životne potrebe. U ekstremnim slučajevima virtualni svijet može služiti kao zamjena za realne socijalne kontakate. Ovisnici poriču svoju ovisnost (kada im je računalo u kvaru, oni su u nekoj vrsti depresije, nervozni su i razdražljivi). Problematika terapije protiv te vrste ovisnosti je u tome što kompletna apstinencija  nije moguća. Računala i drugi elektronički mediji su predmeti svakodnevnog života. Stoga se u terapiji pokušava učiti savjesno korištenje medija.

Nijedna vrsta ovisnosti nije dobra, loše utječe na ljude i uzrok je mnogih nesreća...Zato nikada nemojte početi pušiti, piti, drogirati se ili uzimati bilo kakve tvari koje uzrokuju ovisnost. Ovisnici su u društvu manje cijenjeni, mnogi ih zadirkuju, omalovažavaju i smatraju manje vrijednima. Ovisnosti se teško liječe, a ovisnik osjeća trajne posljedice...RECI NE OVISNOSTIMA!!