Terorizam i protu-terorizam

Anti ISIS

Terorizam
Sa nedavnim događajima sve više ljudi se opravdano počinje brinuti o ekstremistickom terorizmu. Tko se ne bi zabrinuo kada vidi da je dvadesetoro naših vršnjaka poginulo u terorističkom napadu na koncertu pop pjevačice Ariana Grande u Manchesteru?(1) Činjenica da terorizam raste u svijetu je nepobitna, ali što ću ovdje pokušati učiniti je uvjeriti vas kako nije vrijeme za strah, već za racionalno i strateško odlučivanje u našim postupcima kada emocije koje dovode teroristički napadi zamru.

Kolike su šanse da našu školu zahvati teroristički napad?
Iako je poznato da su teroristički napadi kao onaj u Manchesteru stresni i zastrašujući, svakodnevni građani se ne bi smjeli odveć brinuti za to. Naime, veća je šansa da poginemo u prometnoj nesreći nego od terorističkog napada.(3) Logički zaključak je stoga, da pod hitno trebamo zabraniti korištenje automobilom, jer je odveć fatalno za društvo. Smatram da bi se većina ljudi zgražalo nad tom idejom, ali, svejedno takav pristup zauzimaju mnogi koji se boje terorizma.
Što poduzeti?
Iako mnoge taktike nisu bile uspješne (što je do sada evidentno), ipak treba pod hitno poduzeti mjere kojima bi reducirali broj incidenata terorizma u svijetu. Ovo su samo neki od mojih prijedloga:
1) Prekinuti sve financijske veze sa Saudijskom Arabijom
Ako je itko kriv za radikalizaciju Islamskog naroda, onda su to vehabističke đamije koje direktno financira i potiče Saudijska Arabija. Unatoč tome što Saudijska Arabija potiče visoko patrijarhalnu verziju Islama zvanog 'vehabizam' ona je prihvaćena na Komisiju za prava žena UN-a. Očito je da naš vladajući vrh ne brine previše za radikalne aspekte Saudijske Arabije, naravno, sve dok fosilna energija dolazi iz njihovih rafinerija. Ako prestanak veza sa Saudijskom Arabijom i dodatne ekološke povlastice nije dovoljan razlog za prelazak na zelenu energiju, onda zaista ne znam što jest.

2) Promjena vanjske politike u Siriji
Mnogi ljudi su potreseni fotografijama koje mediji svakodnevno prikazuju na malim ekranima, ali činjenica je da mnogi ne znaju stvarnu situaciju u regiji. Sjedinjene Države financiraju razne pobunjeničke grupe, među kojima se na našu nesreću ubrajaju i razne radikalne islamističke grupe kao što su FSA. Unatoč tome što je zračna potpora pomogla kurdijskoj grupi YPG, oružje proizvedeno u Americi se našlo na različitim stranama sukoba.(5) Iako YPG i FSA imaju istog neprijatelja (vladajući Assadov režim) i istog saveznika (SAD), nalaze se na kompletno različitim krajevima ideološkog spektruma. YPG je većinski anarhistička skupina, dok je FSA, kao što sam spomenuo, islamistička grupa. Dakle, sa svim ovim na umu, koja je najbolja opcija po pitanju američke vanjske politike u Siriji? Iako smatram da Putin i Assad definitivno nisu adekvatna opcija za demokratsku budućnost u Siriji, oni su jedine oružane i efektivne sile koje na tako širokom prostoru pružaju otpor islamističkim skupinama (YPG djeluje samo na području sjeverne Sirije). Smatram dakle, da treba stvoriti koaliciju koja će su suprotstaviti radikalnom islamizmu te ga suzbiti u potpunosti. U pogledu demokracije u Siriji, za sada je to pre visoka aspiracija, posebno za bliski istok, ali glavna razlika između Assada i radikalnog Islama je ta da je prvi despotan samo u svojoj državi, a drugi potiče terorizam na globalnoj razini.

3) A sada... kontroverzni dio
Moji prijedlozi su do sada bili poprilično ne-kontroverzni (barem se nadam), ali sada slijedi problematični dio. Smatram da je određena razina afirmativne akcije potrebna kako bi se riješili terorizma. Jedno od stvari koje trebamo je postaviti limit na imigraciju iz bliskog istoka. Limit, naravno, ne znači potpuna blokada imigracije, nego bolja alokacija imigranata po Europi (npr. zakon kojim jedno područje može primiti samo određeni broj imigranata). Drugi potez je potpuna zabrana radikalnih đamija. Iako se obično potpuno slažem sa slobodom govora, stavljam crtu na institucije koje su direktno povezane sa radikalnim terorističkim grupama. Također smatram da se trebaju uvesti obvezne sekularne državne škole. Iako mislim da one definitivno nisu najbolje institucije, smatram da je sekularna edukacija ključ u eliminiranju vjerskog radikalizma.

IZVORI:

1.http://www.nme.com/news/music/victims-dead-named-manchester-ariana-grande-terror-attack-2076507

2.http://net.hr/tehnoklik/vijesti-tehnoklik/prometne-nesrece-su-glavni-uzrok-smrti-mladih-u-dobi-od-15-do-29-godina/

3.http://www.independent.co.uk/news/world/europe/saudi-arabia-gulf-states-fund-islamic-extremism-germany-salafism-wahhabism-qatar-kuwait-islamists-a7473551.html

4.http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/saudi-arabia-un-womens-right-commission-un-watch-middle-east-muslim-driving-clothes-a7698536.html

5.https://qz.com/625389/us-backed-rebel-groups-are-ready-to-turn-on-each-other-in-syria/