Grrrr... jesen!

Polumrak jesenskog jutra.

Siva mliječna paučina isplela po nebu mrlje kao po slici zamrljanoj kapima vode. Nevješt akvarel, preveliko platno, možda tek skica za neko veliko djelo.

Bilo mi je hladno. Vjetar je nasrtao na balkonska vrata i ona su lupkala, tresla se, škripala... Mrzovoljno sam pidžamu zamijenio odjećom za školu i uputio se u to jutro, zaljuljao sliku, razmaknuo vjetar i ušetao u jesen.

Vjetar je bacao na mene oštre iglice, češljao mi kosu na suprotnu stranu, pravio razdjeljak tamo gdje ne želim, ljutio me baš... Da bar ima lice pa da ga zviznem, onako pošteno!

A onda – kiša! Kao i uvijek, najprije polako, pa misliš prestat će. I uvijek se prevariš. Sad treba stati, naći neki zidić, koljenom pridržati torbu i gurnuti ruku u to ˝sve i svašta˝ i napipati kišobran. Ma neću! Pogledam gore nadajući se prolaznom oblaku, ali onaj akvarel se baš nagnuo na stranu i stao prolijevati po gradu i po meni. Brzo iskopam kišobran i postanem gljiva.

Hodam nizbrdo pogleda uprtog u pod. Pretječu me listići nošeni malim brzacima, kamenčići i utopljeni mravi. Borim se s vjetrom kao s onim dosadnim pubertetlijom iz osmog razreda što vječno gnjavi praveći se fakin pred curicama.

Da sam samo malo veći, bacio bih ga u prvu grabu pa neka mu se onda dive!

Automobili mimo mene proklizavaju kroz lokve i bučno raspršuju milijarde kapljica po ogradama i vrtovima. I po mojim hlačama!!!

Škola na vidiku! Ubrzavam korak. Netko bi pomislio da joj se radujem, ali ja  samo bježim u toplo i suho.

I kad sam stresao sa sebe kapljice, popravio kosu i sklopio kišobran, pogledao sam kroz prozor učionice. Jesen je kleknula i slagala puzzle od lišća topola i lipa pred školom. Svjetlost se igrala lovice po njenom šeširu. Podigla je lice i nasmijala mi se, a ja sam joj fino isplazio jezik.

jesen_c

Mislav Friščić, 7.c