Feljton o ekologiji: "Postoji mnogo domovina, ali samo jedan dom - planet Zemlja"

karikatura_na_temu_ljudskog_izumiranjaEkologija je široko područje. Njome se bave i potiču je ljudi koji shvaćaju da bez prirode ne bi bilo ni njih, i da je trebaju zaštititi. Iako nam se zbog ekoloških problema događaju prirodne katastrofe, ovaj problem nije novitet, a povećava se urbanizacijom, modernizacijom i usavršavanjem raznih tehnoloških gadgeta. Okoliš se nepovratno uništava na mnogo načina. Danas sazrijevaju generacije novog doba kojima jedno ili milijun posječenih stabala, izgrađenih zelenih livada ili kemikalijama zagađenih potoka ne znače ništa. Štoviše, ide im na živce sam pojam ekologije jer im je to kamen spoticanja u bezobzirnoj i vječnoj utrci za moć, novac i vlast. Beneficije koje si dopuštamo uništavaju naš planet i našu budućnost, ali mi to ne vidimo. Ekologija, ekolozi i ekološki osvješteni građani štite svoj dom - Plavi planet. Svatko to čini pomalo i pojedinačno, a danas takve sitnice mnogo znače. Globalno zatopljenje je veliki ekološki problem koji je nastao zbog velikih tvorničkih pogona diljem svijeta koji su ispuštali (i još ispuštaju) teške otrovne plinove i dimove u zrak. Među tim "krivcima" našao se "pokajnik" - multimedijski div Samsung Corporation. U zadnjem tromjesečju prošle godine usavršen je i na tržište lansiran njihov prvi ekološki mobilni telefon simboličnog naziva "Samsung Blue Earth" . To je inovativni mobilni telefon s ekranom na dodir i radom na solarnu energiju. "Blue Earth" je izrađen od reciklirane plastike dobivene od plastičnih boca za vodu što reducira korištenje goriva i CO2 u proizvodnji. Uređaj i punjač ne sadrže nikakve štetne tvari što je ekološki općeprihvatljivo. Ovaj "ekolog" ima funkciju koja korisniku broji korake i tako izračunava koliko je korisnik doprinio smanjenju oslobađanja CO2 svojim hodanjem umjesto vožnjom automobilom. Evo, ovo je bio jedan od primjera ekološke osviještenosti moćnih industrijskih divova. I mi kao pojedinci možemo spasiti Zemlju. Korak po korak!

Srodni članci