Produkcija elektroničke glazbe

elektronickaglazba

Dan na koji sam primio sakrament svete potvrde, 7. travnja 2018., sasvim slučajno bio je i dan kada sam odlučio, inspiriran svojim omiljenim glazbenicima u području elektroničke glazbe, i sam stvarati svoju glazbu. Ovo je moje iskustvo nakon nekoliko tjedana rada.

Najprije, program ima mnogo DAW-a (programi za obradu glazbe, engl. Digital Audio Workstation) koji imaju vrlo slične kapacitete. Međutim, odlučio sam se za FL Studio 12 zbog njegovog pristupačnog sučelja i mogućnosti za neometan i produktivan rad.

flstudio

Nažalost, pošto najjeftinija kupljena verzija programa košta $99 (625kn), a nemam mnogo novca, trenutno koristim demo verziju programa u kojem ne mogu spremati svoje projekte. Svejedno, pošto nema mnogo drugih ograničenja, mogu eksperimentirati unutar programa bez problema.

novac

Tu se, dakle, pojavljuje još jedan problem - novac. Za bilo kakvu napredniju produkciju potrebno je izdvojiti oko 6000-7000 kuna za opremu i softver, a "piratiranje" ne radim samo zbog morala, piratske verzije softvera za glazbu ionako je teško naći.

Zašto je potrebno izdvojiti toliko novca kad sam program košta mnogo manje?

kontakt5

FL studio nije program koji sadrži sve što je potrebno da postanete novi Martin Garrix. Što se funkcija tiče da, sadrži sve, ali ono što nema su različiti instrumenti: bubnjevi, zvukovi, efekti itd. Zato se može "nadograditi" s programima koje sadrže, na primjer, realističan glasovir, mogućnost pravljenja zvukova tipičnih za žanr elektroničke glazbe dubstep i još mnogo toga. Odlučio sam da ću minimalno koristiti takve nadogradnje dok ne vidim što mogu učiniti u programu.

Kako program radi?

flstudio2

Postoji pet ključnih dijelova FL Studija. Prvi je browser, koji sadrži zbirku svih instrumenata i zvukova dostupnih za uporabu i modifikacije. Drugi je channel rack, gdje se oni "ubacuju", a kod bubnjeva je tamo moguće i napraviti ritam:

flstudiochannelrack

U ovom dijelu se najčešće modificiraju instrumenti kako bi zvučali jedinstveno. Ipak, ne bih ulazio više u detalje jer je to malo naprednije.

Treći je piano roll, gdje se slažu note instrumenata u dvije osi: os y je vrijednost note (veća vrijednost je viša nota), a os x je vrijeme. Zvuči komplicirano, ali izgleda vrlo jednostavno.

flstudiopianoroll

Četvrti dio je mixer, gdje se zvukovi miksaju! Podešavaju se jačine zvuka za određene zvukove i instrumente, dodaju efekti i još mnogo toga. Za mene je to vrlo zabavan proces.

flstudiomixer

Peti i zadnji dio je playlist. Tamo se sve puzle slažu kako bi se dobila glazba!

flstudioplaylist

I to je sve što je ključno znati za početak. Možete me pratiti na SoundCloudu, gdje ponekad postavljam neke svoje kreacije: https://soundcloud.com/user-710408576

Ako imate strast prema elektroničkoj glazbi i želite se sami okušati, nema problema. Demo verzija FL Studija može se preuzeti ovdje: http://www.image-line.com/downloads/flstudiodownload.html

Sretno :)