Izložba "Fizika i fotografija"

S ciljem popularizacije fizike i veće zainteresiranosti mladih da se upuste u čaroban svijet znanosti, otvoren je natječaj za najbolju fotografiju iz fizike. Taj projekt potaknuo je mnoge mlade, ali i one starijeg naraštaja, da svoje znanje o fizici predoče fotografijom koja bi mogla prikazivati bilo koji pojam vezan uz fiziku. Budući da je pojam fizike vrlo širok,  svi koji su bili zainteresirani za ovaj projekt mogli su iz širokog spektra pojmova odabrati onaj koji je po njihovom mišljenju najzanimljiviji, pa su voditelji projekta zasigurno imali mnogo posla kako bi među svim tim zanimljivim fotografijama izabrali one najbolje. Autori fotografija svrstani su u dvije kategorije:

a) učenici osnovnih i srednjih škola

b) studenti, znanstvenici, profesori i ostali

Na natječaj koji je zaključen 7. veljače 211. godine pristiglo je  219  fotografija iz cijele Hrvatske. Taj podatak govori kako su voditelji projekta zaista uspjeli zainteresirati mlade ljude i ove ih godine potaknuti da, sudjelovanjem na ovom natječaju, pokažu svoje znanje iz fizike. Naša profesorica fizike Luca Spetić također nam je predložila da pošaljemo fotografije. Većinu učenika zainteresirao je taj prijedlog pa su odlučili sudjelovati. Ja sam također prijavila svoje tri fotografije koje su prikazivale različite fizikalne pojmove: ˝Siga-voda u krutom agregacijskom stanju˝, ˝Sila teža- knjiga koja pada˝ i ˝Naelektrizirani balon˝.

Iako je među tom gomilom fotografija (219) bilo poprilično onih koje stvarno mogu zapanjiti svojom zanimljivošću i opisom, samo je 40 fotografija odabrano za izložbu u dvorani Školske knjige, koja se održala 18. svibnja u 19 sati. Moja fotografija ˝Prikaz sile teže-knjiga koja pada˝ ušla je među najboljih 40 slika, stoga sam bila pozvana na izložbu u Školsku knjigu.  Zamisao voditelja projekta je da izložba proputuje cijelom Hrvatskom te da prođe sve veće gradove. Pošto učenici naše škole nisu imali priliku doći, odlučila sam fotografije s izložbe i svoje dojmove podijeliti s njima.

Sam ambijent i organizacija bili su izvanredni, budući da se izložba održala u velikoj dvorani Školske knjige. Na ,,panoima“ je bilo izvješeno tih 40 fotografija koje su bile uokvirene i osvježavale prostoriju, u koju je već zašla večer, svijetlim bojama i zanimljivim prikazima koji govore više od riječi. Na izložbi su se pojavili brojni fizičari i profesori koji su pažljivo sa svoga znanstvenog gledališta promatrali fotografije.

Izložba bila je izvanredna. Izložene slike su me očarale jer su sve bile toliko različite da je svaka stvarala drugačiji, naravno, pozitivan dojam. Nakon izložbe priređen je i domjenak za sve prisutne.  Čestitam svim učenicima čije su fotografije izložene, ali i onima koji su sudjelovali u ovom natječaju. U svakom slučaju, ovaj je natječaj prilično zabavan i stvarno vrijedi sudjelovati jer fizika nije samo znanost; ona je nešto mnogo više!

Fizika-i-fotografija_1 Fizika-i-fotografija_3

Fizika-i-fotografija_2