Državno natjecanje iz fizike u Vinkovcima (5.- 8. svibnja 2011.)

doris_drzavno

Zahvaljujući dobroj pripremi i vježbanju različitih zadataka uz pomoć mentorice Luce Spetić, sa županijskog natjecanja prošla sam na državno natjecanje. Bila sam vrlo sretna jer sam već bila jedna od najboljih 57 fizičara svoje generacije u cijeloj Hrvatskoj.

Mjesto održavanja cjelokupnog natjecanja bilo je u Vinkovcima. Ono je započelo svečanim otvorenjem gdje su mnogi glumci i pjevači pripremili sjajne izvedbe za nas. Uz njih, dobrodošlicu i sreću su nam poželjeli i razni službenici Državnog povjerenstva i grada Vinkovaca.

Drugi dan pisali smo teorijske zadatke. Pri dolasku u gimnaziju osjećala se velika trema i napetost u zraku. Svi su iščekivali taj trenutak kada će nam podijeliti zadatke. Mogu reći da su ove godine zadaci bili vrlo zanimljivi i slikoviti tako da si imao osjećaj da  ih lakše rješavaš, što nije bilo frustrirajuće za nas osmaše. Nakon pisanja osjećalo se veliko olakšanje, ali nije bilo gotovo jer su nas sutra čekali praktični zadaci u kojima je trebalo smisliti pokus, sastaviti pribor, točno i precizno izvršiti mjerenja te napraviti izračun i napisati zaključke. Poprilično opsežno za nas osmaše, ali i izazovno jer smo se u tom trenutku osjećali kao mali istraživači. Pri rješavanje praktičnih zadataka opet se osjećala napetost, samo što ona nije bila tako intenzivna kao  prethodnog dana. I to smo riješili, ali naše "muke" još nisu prestale jer su nas čekale objave rezultata kojih smo se pomalo i bojali. Moja mentorica i ja smo zadovoljne postotkom  kojim sam riješila cjelokupni test, preko (64%) na državnoj razini, i ujedno se divim i čestitam svim učenicima koji su test riješili s većim postotkom.

Zadnji dan našeg boravka u Vinkovcima održalo se svečano zatvaranje na kojem su se podijelile nagrade učenicima koji su osvojili prva, druga i treća mjesta. U međuvremenu, dok nismo pisali testove, stekla sam dobre prijatelje, obilazila sam Vinkovce te pratila  samostalne eksperimentalne radove. Ovakav pristup fizici jako mi se svidio i dojmio. Državno natjecanje mi je u potpunosti približilo fiziku na odličan način i ostavilo na mene upečatljiv trag, zbog čega sam je još više zavoljela. Sada čekam sljedeću godinu u kojoj ću se potruditi da opet dođem do samog kraja, do državnog natjecanja.

Iskreno se nadam da ću u tome uspjeti.

2011.drzavno-fizika_1 2011.drzavno-fizika_2