Terenska nastava u Šćitarjevu

21. listopada 2014. peti razredi naše škole su bili na terenskoj nastavi u Šćitarjevu.

Usred sela, blizu crkve sv. Martina nalazi se arheološko nalazište rimske Andautonije. Riječ je o ostacima gradskog kupališta i rimske ceste koja je vodila od Siska do Ptuja u Sloveniji. Arheolozi znaju da se ispod sela nalazi cijeli grad, ali do njega se ne može.

10. ŠĆITARJEVO 2 copy

Od Andautonije je ostalo malo jer su je razorili Barbari, a njeni stanovnici, koji su pobjegli u planine, poslije su se stopili s ostalim stanovništvom koje se naseljavalo. Vidjeli smo ostatke zidova i kroz priču saznali o tome kakav su sustav grijanja i provjetravanja imali u kupalištu, kako su izgledali bazeni, kako su gradili ceste i kako su, umjesto današnjih bijelih crta, u kamenju rezbarili utore za kola lijevog i desnog traka. Zanimljivo!

1. ISKOPINE  2. NAČIN ZAGRIJAVANJA KUPALIŠTA  HIPOKAUST

Rimska cesta SPOMENICI

Ipak, nama su najzanimljivije bile društvene igre kojima su se zabavljali: orasima, loptom, kamenčićima. Isprobali smo ih; nije bilo teško jer neke od njih igramo i danas. Okušali smo se i u pisanju po pločicama od pčelinjeg voska (što nam baš nije uspijevalo jer smo mi ipak navikli na olovku i papir). Naši vodiči su nas zabavili i tako da su nas oblačili poput Rimljana, u odjeću sličnu njihovim "togama" (bilo je vrlo nespretno u njima igrati nogomet). Na livadi je bio i jedan pješčanik u koji su prije nekoliko godina ubacili imitacije prstenja kakve su nosili stari Rimljani i krhotine glinenog posuđa pa smo se igrali arheologa i njihovim lopaticama iskapali svoje "nalaze", a grnčariju poslije pokušali zalijepiti u oblike posuda, baš kao što to i oni rade.

RADIONICE DRUŠTVENE  IGRE  I  ODJEĆA    Bili smo i u jednom posebnom muzeju, jedinom u kojemu se sve može dodirnuti, opipati, pomirisati. To je "Muzej mirisa". Tu smo svaku bočicu mogli otvoriti i pomirisati, opipati svaku "grickalicu" kojom su se sladili. Nama, naviklima na današnje mirise, ovi njihovi se i nisu baš svidjeli jer su više mirisali po kuhinji nego po ružama ili jasminu.

MUZEJ
ŠĆITARJEVO 1 MI  U  ANDAUTONIJI

Bilo je to posebno iskustvo, vrlo poučno i nimalo dosadno jer smo kroz red predavanja i red igre na pola dana postali Rimljani, Andautonci.

Laura i Lorena, 5.a