drop down joomla login module

Trčimo za dijete 31

Učiteljica Irena Smeh Ugarković vodi učenike naše škole na humanitarnu utrku Trčimo za dijete 31.

trcimo za dijete 31-

Marijini obroci

MO1

Marijini obroci jednostavna su ideja za glad u svijetu – pružanjem svakodnevnog toplog obroka na mjestu obrazovanja privlače se kronično siromašna djeca u učionice gdje dobivaju obrazovanje koje će im u budućnosti biti izlaz iz siromaštva. To je globalni pokret kojeg podržava mnogo ljudi različitih religija i načina života.

Pročitajte opširnije o samoj akciji i kako se u nju možete uključiti.

Održano Državno natjecanje iz islamskog vjeronauka

Hana 2

Učenica naše škole Hana Arslanović, uz pratnju svoje mentorice profesorice islamskog vjeronauka Edine Bešić, osvojila je prvo mjesto na Državnom natjecanju iz islamskog vjeronauka u kategoriji osmih razreda.

Došašće

1 1 1 1 1

advent 1Došašće ili advent

Došašće ili advent je dio crkvene godine koji nas priprema za Isusovo rođenje, Isusov dolazak među ljude. Sama riječ znači: čekati.

Došašće čini vrijeme od četiri tjedna priprave za Božić. Započinje u nedjelju koja je najbliža blagdanu sv. Andrije (30. studenoga),  najčešće je to prva nedjelja u prosincu.

Legenda o Jacku O'Lanternu

1 1 1 1 1

Običaj dubljenja bundevi zasniva se na irskoj legendi o kovaču Jacku, poznatom po domišljatosti, ali i škrtosti. Jedna od priča govori kako je prevario vraga tako što je vragu ponudio dušu u zamjenu za piće i nakon što se vrag pretvorio u novčić kako bi platio piće, Jack ga je brzo stavio u džep u kojem je bio križ, zbog kojeg se vrag više nije mogao vratiti u svoj oblik. Tek nakon što je Jacku obećao da neće tražiti njegovu dušu još deset godina, Jack ga je izvadio iz džepa. Nakon deset godina opet je prevario vraga tako što ga je zamolio da mu vrag doda jabuku sa stabla, ali je na kori stabla brzo nacrtao križ, tako da ga vrag ponovno nije mogao dohvatiti. Kada je Jack umro, nije bio primljen zbog svog griješnog života u Raj, a na vratima Pakla dočekao ga je vrag i poslao natrag u mrak, a da ga se riješi dao mu je žeravicu ugljena. Jack je u džepu imao repu, koju je izdubio, stavio u nju žeravicu i otada Jack, koji nikada nije pronašao put kući, luta mrakom noseći izdubljenu repu u ruci. Tako je Jack O'Lantern (Jack Fenjer) postao simbol duše koja je prokleta i koja luta između svjetova.

Izvor:hr.wikipedia.org

Noć vještica - bezazlena zabava ili...?

stop noci vjestica-300x244Pred vratima nam je blagdan Svih svetih i Dušni dan. Nakon tih dana ponovno ćemo zaključiti kako smo mi sami (ili neki naši kršćanski susjedi) u ulozi kršćanskih vjernika samo jedan sat vremena tjedno, obično nedjeljom prije podne. U preostalo vrijeme preko tjedna mi postajemo dio mase naroda s ulice koji se gubi u bujici pomodarstva, površnosti i isključivo potrošačkog mentaliteta.

Oči od slnca, misal od oblaka

Sara - naslovnica

Učenici vjeronaučne grupe četvrtih razreda u pratnji vjeroučiteljice Sare Matić posjetili su izložbu "Oči od slnca, misal od oblaka" u sklopu projekta Hrvatska glagoljaška baština u Nadbiskupijskom pastoralnom institutu na Kaptolu.

Ovom izložbom su zaokružili upoznavanje s prošlošću svoje domovine koju su učili iz Prirode i društva, Hrvatskog jezika i Vjeronauka, a osobito glagoljice kao pisma koje su koristili naši predci. Borba za hrvatski jezik je stoljetna borba Hrvata kao i borba za samostalnost Lijepe naše.

O tome nam govori i ovaj odlomak iz udžbenika Naš svijet:

"Početkom 19. stoljeća hrvatski jezik nije bio službeni jezik u Hrvatskoj. O tome koliko je bilo važno izboriti se za javnu uporabu hrvatskog jezika predočuje nam i govor Ivana Kukuljevića u Hrvatskom saboru: ...mi ga (materinjski jezik) u javnom životu i u poslovih nigdje ne upotrebljavamo... Još ne zna veća stran naroda našega kakova je to višnja slast i milina svojim prirođenim materinskim jezikom govorit moći i smjeti;..."

glagoljica Sara

Posjet Muzeju bl. Alojzija Stepinca

Učenici2 2U srijedu, 11. ožujka 2015., u sklopu skupine iz vjeronauka pod nazivom "Kulturna baština Vrapča" čije su voditeljice profesorice Sara Matić i Sanja Jazbec, a kojoj je zadatak i promicanje ljubavi prema zavičaju i očuvanju kulturne baštine, posjetili smo Muzej bl. Alojzija Stepinca na Kaptolu.