drop down joomla login module

Putujuća interaktivna izložba „Euro na kotačima“

Putujuća interaktivna izložba „Euro na kotačima“ poseban je edukativni projekt u sklopu informativne kampanje za zamjenu hrvatske kune eurom i bit će održana u 27 hrvatskih gradova. U Zagrebu će biti 11. i 12. studenog 2022. na Trgu bana Josipa Jelačića.

Republika Hrvatska zamijenit će kunu 1. siječnja 2023. novom valutom – eurom. Uvođenje eura važan je korak za Hrvatsku, a kako bi građani bili informirani o novoj valuti Vlada RH i Hrvatska narodna banka, uz sufinanciranje Europske unije, provode informativnu kampanju za zamjenu hrvatske kune eurom.
Putujuća interaktivna izložba Euro na kotačima poseban je edukativni projekt u sklopu kampanje i bit će održana u 27 hrvatskih gradova, odnosno euro će doputovati na popularne gradske lokacije, a multimedijski sadržaji posjetiteljima će pružiti relevantne informacije o uvođenju eura kao službene valute.

Izložba je namijenjena svim dobnim skupinama te nastoji protumačiti važnost uvođenja eura u osobnom i društvenom kontekstu.

„Euro na kotačima“ pruža analogni, digitalni, taktilni i auditivni sadržaj, koji je predstavljen i zanimljivim kvizovima i interaktivnim igrama. Edukatori su spremni na razgovor s posjetiteljima i sa zadovoljstvom će odgovoriti na sva pitanja.

U sklopu izložbe dvije su teme: „Od kune do eura“ i „Euro naš svakodnevni“. Izložba sadrži odgovor na pitanje kako bezbrižno prijeći na euro, daje detaljne informacije o konverziji kune u euro te  građanima daje ključne datume. Građani mogu euro promotriti izbliza u vizualnome prikazu novčanica eura i hrvatskih eurokovanica. „Koliko je to u eurima?“ mogu provjeriti i najmlađi i najstariji u simulaciji trgovine s 3D maketama osnovnih artikala te usporediti vizualne prikaze kune i eura. „Euro na kotačima“ donosi i kartu Europe s istaknutim državama u europodručju, prikazuje putovanje tim područjem, identificira ključne promjene koje će se dogoditi uvođenjem eura u turizmu te odgovara na najčešća pitanja građana. „Euro na kotačima“ smješten je u četiri posebno dizajnirana kontejnera s prepoznatljivim vizualnim identitetom; prostor je osmišljen kako bi se posjetiteljima izložbe uspješno prenio visokokvalitetan i zabavan informativni sadržaj. Tijekom trajanja izložbu će diljem Hrvatske prevoziti dva velika specijalizirana transportna vozila.

Edukatori koji rade na izložbi su predstavnici HNB-a i studenti ekonomskih fakulteta, a njihova je uloga da pomažu posjetiteljima doživjeti cjelovitu priču o dolasku nove valute, druge najjače na svijetu, koja uskoro postaje i naš, hrvatski novac.

Izložba će biti predstavljena u 27 gradova, započet će u Vukovaru, a završit će u Zadru.

Osim u Vukovaru i Zadru, putujuću izložbu građani će moći vidjeti u Vinkovcima, Osijeku, Slavonskome Brodu, Požegi, Virovitici, Bjelovaru, Koprivnici, Varaždinu, Krapini, Zagrebu, Sisku, Karlovcu, Delnicama, Rijeci, Poreču, Puli, Krku, Senju, Ogulinu, Gospiću, Kninu, Dubrovniku, Makarskoj, Splitu i Šibeniku. Poseban mobilni tim studenata obići će još 67 mjesta u blizini tih gradova kako bi dodatno educirao građane i pozvao ih da posjete „Euro na kotačima“.

U svakom gradu izložba će se održavati dva dana i to prvoga dana od 10 do 19 sati, a drugoga dana od 10 do 14 sati.

Raspored za Zagreb: 11. – 12.11.2022. Trg bana Josipa Jelačića