drop down joomla login module

Dodjela nagrade "Luka Ritz"

Luka Ritz naslovna

Tekst: Laura Rogar i Lorena Blažević, 7.a                     Fotografije: Paula Smetiško, 7.d

16. studenog održala se dodjela nagrada "Luka Ritz". Možda ne znate o čemu je riječ pa se pitate kakva je to nagrada i zbog čega se dodjeljuje. Kako bismo to najbolje objasnili, moramo krenuti od toga zašto ta nagrada uopće postoji.

Dakle, Luka je bio mladić iz Zagreba koji je 1. lipnja 2008. godine kasno navečer na povratku kući pretučen. Nasilnici koji su ga napali zbog toga što je bio drugačiji od njih, nisu pronađeni mjesecima nakon tog strašnog događaja. Kada su ih i pronašli, za Luku je bilo prekasno jer je samo dvanaest dana nakon što je pretučen zbog teških posljedica preminuo.

Ta tragedija nije pogodila samo njegove prijatelje i obitelj, već je njegova priča obišla Hrvatsku i natjerala mnoge da se zapitaju - čemu nasilje? Zbog toga se u čast njemu svake godine dodjeljuje nagrada jednom učeniku od 5. - 8. razreda osnovne škole te jednom učeniku srednje škole, a dodjeljuje se zbog postignuća u pokazivanju svojim sugrađanima, to jest učenicima iz razreda, zašto je tolerancija bitna. Upravo time se dodjela nagrade bavi jer je, zapravo, glavni zaključak da uz prisutnost tolerancije nema nasilja. Zbog toga je događaj i ove godine otvoren rečenicom " Nasilje nije hrabrost."

Luka Ritz 2

Prvi je svoj govor započeo predsjednik Gradske skupštine, a zatim je o Luki govorio i gradonačelnik grada Zagreba.

Učenice koje su ove godine pokazale svima kako je tolerancija temelj na kojem se razvija civilizirano društvo i tako postale dobitnice ove nagrade su Nika Barić i Nikolina Jelenić koje, ne samo da su djelovale na razini škole, već su bile aktivni članovi raznih volonterskih skupina. Na taj način su i same, baš poput Luke Ritza, postale uzori mnogim mladim ljudima.

Luka Ritz 1           Luka Ritz 4

Iako je strašna tragedija u obitelji Ritz probudila svijest u nekim nasilnicima i okrenula ih na dobar put, neki su ostali slijepi u zabludi da je nasilje rješenje pa se neka djeca i danas moraju boriti te ne mogu provesti dan u školi bez straha. Međutim, kako Lukin odlazak ne bi bio uzaludan, na inicijativu njegovih roditelja osnovano je Savjetovalište Luke Ritza koje je utočište djeci koja se svakodnevno suočavaju s nasiljem.

Luka Ritz 5             Luka Ritz 6

Na dodjelu nagrade pozvali su i našu školu pa su otišli predstavnici sedmih razreda zajedno s našom ravnateljicom i pedagoginjom. Vjerujem da je to za sve nas koji smo nazočili događaju bilo posebno iskustvo te se u ime svih nas zahvaljujemo gradu Zagrebu što je to omogućio, svim dobitnicima nagrade i Lukinim roditeljima, ali prije svega, zahvaljujemo se Luki - simbolu nade i istinske hrabrosti koji je učinio ovaj svijet boljim mjestom.