Putopis: Beč

Beč   Beč, glavni grad Austrije - kažu da je najljepši u vrijeme blagdana (s time se moram složiti). Stvarno je najljepši osjećaj hodati gradom za vrijeme blagdana dok su sve kuće osvijetljene šarenim lampicama, glavni trg sjaji kao najljepše okićeno drvce, a ulični svirači svojim pjesmama mame osmijeh na tvoje lice. (Da, bilo bi savršeno da ste se parkirali negdje u blizini grada pa da vam treba pet minuta do središta; ali, ne... naše parkirno mjesto bilo je udaljeno dvadeset minuta od središta grada. Ok, ok.... lampice stvarno lijepo krase kuće i trg je lijepo okićen, ali ulični svirači sa svojim tamburicama kvare ambijent! Mislim, stvarno, tko želi slušati ljude s tamburicama!)

Dok prolazite ulicama Beča sa svih strana naviru trgovine (kad bih barem mogla ući u jednu od njih i pokupovati sve u njoj. Što se tiče moje mame, mogla bih, ali tata kaže da smo došli samo razgledavati grad, a ne shoppingirati i da za shopping ima vremena!)

Međutim, ništa u tim trgovinama nije vrijedno onoliko koliko vrijede štandovi na sajmu (sajam, moš' mislit). Tamo možete naći stvari koje nigdje u svijetu ne možete, sve one prekrasne ručno izrađene lutke, porculanski čajnik star vjerojatno 500 godina (500 godina? Ma, vi se šalite... to je sigurno neki stari čajnik nečije bake prebrisan krpicom i onda su izmislili da je star 500 godina). Isto tako, možete naći ručno izrađene kuglice za bor. Na sajmu možete naći i prave bečke slastice kao što su bečka juha, bečki odrezak, Schwardzwald torta, medenjaci i topli punč. Dok ste u Beču, preporučujem vam da posjetite crkvu sv. Stjepana (ma kakva crkva... morate se probati voziti u kočiji s konjima... to je pravi doživljaj: ne morate hodati, prekriveni ste dekom da se ne smrznete i osjećate se kao kraljica).

Prije nego se zaputite prema svom hotelu, pogledajte bečki parlament koji je u srednjem vijeku postao destinacija Babenberga, a kasnije, 1440. godine, i Habsburgovaca te glavni grad Svetog Rimskog Carstva. Bečki parlament svjedok je utjecaja rimske arhitekture na području Austrije. (Pff... povijest, kakav bečki parlament! Mariahilfer Straße - to je ono što trebate posjetiti, najduža shopping ulica u Beču). Bečko sveučilište osnovano je 1365. godine. Na njemu su se školovali i hrvatski studenti, a i prvo hrvatsko sveučilište osnovano je prema bečkom uzoru.

Šetajući se tako ulicama, sajmovima, muzejima, vidjet ćete mnogo znamenitosti, a i ljudi će vas toplo i ugodno pozdravljati i vrlo rado pomoći ako se kojim slučajem izgubite (da, „pomoći"... pola njih ne zna engleski). A ako se kojim slučajem izgubite, poslat će vas do informacija ili do karte grada (ne poslati, nego prstom pokazati!) Kao što rekoh - Beč je prekrasan grad, a još je ljepši u vrijeme blagdana.