Kosa

kosa

Kako je održavati? Kako da bude zdrava? Kako da bude sjajna? Koliko često je moramo prati? Koje proizvode koristiti? To su česta pitanja. Sada ću na njih odgovoriti i udijeliti par savjeta.

Ovako...

Kosa od nas traži brigu i njegu. Dovoljno ju je  prati svaka dva do tri dana jer ona ne voli vodu i unosom previše vode u nju činimo je suhom i lomljivom. Naravno, kosu nije dovoljno prati samo vodom. Moj savjet je da se koriste šamponi bez sulfata i parabena koji ne uzrokuju iritaciju kože i ono što nam se svima dogodilo barem jednom - da nam šampon uđe u oči (užasno peče) i ako takav šampon uđe u oči, neće se dogoditi baš ništa, nećemo ni osjetiti, što je  prava prednost. Šamponi s parabenom i sulfatom isušuju našu kosu i toliko su agresivni da uklone prirodno ulje s naše kose koje je dobro jer daje kosi zdraviji izgled i prirodan sjaj.

Druga stvar je kokosovo ulje,  prirodni sastojak za očuvanje kose. Mnogo ljudi zapravo i ne zna za što kokosovo ulje služi.

1. Oporavlja oštećenu kosu.

2. Odlično je protiv prhuti.

3. Hidrira kosu.

4. Vraća kosi sjaj.

5. Održava kosu zdravom.

6. Sprječava gubitak kose.

7. Sprječava pucanje vrhova.

Ukoliko ne želite izdvojiti novce na skupe maske za kosu, podijelit ću s vama neke prirodne maske za kosu za koje sigurno svi imate sastojke.

Za prvu masku potrebno vam je samo jedno jaje.

Ako imate masnu kosu, morate upotrijebiti samo bjelanjak, a ako imate suhu kosu, morate upotrijebiti samo žumanjak. Maska od žumanjka se treba koristiti jednom mjesečno, dok se maska od bjelanjka treba koristiti jednom tjedno. Trebate uzeti onoliko jaja koliko mislite da vam je potrebno, tj. količina jaja ovisi o dužini vaše kose. Kada jaja umutite, smjesu ravnomjerno rasporedite po kosi i ostavite da odstoji 20 minuta. Nakon toga isperite kosu hladnom vodom i potom operite uobičajenim šamponom koji koristite.

Druga maska za kosu je od jaja i maslinovog ulja (za suhu i oštećenu kosu)

Za masku vam je potrebno 2 cijela jaja i 5 žlica maslinovog ulja, ali opet ovisi o dužini vaše kose. Maslinovo ulje potrebno je malo zagrijati, tek toliko da ne bude hladno. Zatim umutite maslinovo ulje i jaja te ravnomjerno rasporedite po kosi, od korijena prema vrhu i pustite da vam odstoji 20 minuta. Zatim masku isperite mlakom vodom i operite uobičajenim šamponom.

Treća maska za kosu je od jaja i limuna.

Za tu masku potrebne su vam samo 3 male žličice limunovog soka i jedan žumanjak. Dobro umutite limunov sok i žumanjak te ih ravnomjerno nanesite na kosu, od korijena do vrhova, ali tek kada kosu operete i osušite (znači na čistu i suhu kosu). Kosu omotajte plastičnom vrećicom ili aluminijskom folijom, pa potom ručnikom. Nakon 30 minuta masku možete ukloniti, kosu ponovno operite. Znam da se sada čini kao mnogo posla, no rezultati se isplate. Ovu masku možete koristiti jednom tjedno.