Prijaviti se mogu svi koji posjeduju AAI@EduHr elektronički identitet.

Noć istraživača 2019.

1 1 1 1 1 4.56 (Glasova: 27)

NI1

                 KRISTALNI GROFOVI NA EUROPSKOJ NOĆI ISTRAŽIVAČA

   Cijela priča krenula je u svibnju 2019. godine kada mi je profesorica kemije Vlatka Husetović predložila da se prijavim na projekt za Europsku noć istraživača. Odmah sam odlučila da ću se prijaviti jer mislim da svako novo iskustvo donosi i znanje koje uvijek dobro dođe i obogati čovjeka. Naš je prvi sastanak s mentorom na projektu, prof. Cinčićem, prošao bolje od očekivanog. Odlično smo se zabavili upoznavajući se međusobno i s profesorom. 

Zahvala 2 

 

 

   Zahvaljujemo i prof. Nikolini Šimunović na izradi  skulpture kristala.

 

 

 

 

 

 

Već nakon tog prvog sastanka znala sam da nimalo nisam pogriješila što sam se prijavila na projekt. Svaki naš ponovni susret donio je nova otkrića do kojih smo dolazili provodeći različite zabavne pokuse. Fokus projekta bili su kristali  što je bila naša tema na Europskoj noći istraživača.

NI 2        NI 3        NI 4

   Svima se svidjela ideja s kristalima, što nije čudno, budući da smatram da nema čovjeka koji se ne divi tim velikim i malim svjetlucavim kamenčićima. Do spoznaje što su ustvari kristali dolazili smo postepeno kroz različita istraživanja. Započeli smo sa značenjem pojma kristala, nastavili sa upoznavanjem različitih vrsta otopina (prezasićena, zasićena i nezasićena). Saznali smo da kristali nastaju isključivo iz zasićene otopine. Naravno, budući da nam je tema bila kristalizacija, bio je red i da se svatko od nas potrudi i napravi svoje kristale. Prof. Cinčić je nadmašio sam sebe, tj. naša očekivanja  kada je na posljednji sastanak (prije kraja školske godine) donio za svakoga od nas opise pokusa i par uzoraka (urea i aluminijeva stipsa) koji će nam biti potrebni za proces same kristalizacije.

NI 5    NI 6    NI 7

   Početkom srpnja počela sam sa eksperimentiranjem, tj. izvođenjem pokusa. Bio je to dug i pomalo dosadan proces same izrade zasićene otopine, potom čekanja pa ponovnog filtriranja otopine. Međutim, kada je sve to bilo završeno, preostalo je da čekam i promatram promjene koje se događaju na uzorcima. Svakoga bih dana, nakon buđenja, otrčala  do uzoraka da vidim što se događa jer sam očekivala nekakvu znatnu, okom vidljivu promjenu u otopinama. Ubrzo sam shvatila da će proces kristalizacije trajati puno duže nego što sam očekivala.

NI 8   NI 9   NI 10

   Nakon tri mjeseca svakodnevnog praćenja i promatranja napokon su se stvorile velike, prekrasne kristalne strukture koje su me potpuno oduševile. Ponosno sam svim svojim ukućanima pokazivala i objašnjavala kakvi su kristali  nastali iz određene otopine. Posebno me oduševio kristal natrijevog klorida u kombinaciji s medom. Pravilnost, bljeskavost tog kristala dala su mu posebnu ljepotu.

NI 11  NI 12  NI 21

   U novoj školskoj godini ponovo smo se sastali s mentorom, prof. Cinčićem, kojem smo prezentirali naše kristale te ih je spremio na sigurno mjesto i upoznao nas s programom velikog događaja koji se održao u tunelu Grič 27.09.2019. Bili smo vrlo uzbuđeni i zanimalo nas je kako će drugi sudionici i posjetitelji reagirati na naš projekt i na nas kao „profesionalne“ kemičare. Oprema (bijele kute i pokazi) i kristali bili su spremni.

NI 14   NI 22   NI 15

   Europska noć istraživača je stigla. U tunelu Grič, na samom početku, vladala je napeta atmosfera, no što je više i više ljudi posjećivalo naš štand i interesiralo se za naše „kristale-ljepotane“, to smo mi bili opušteniji i slobodniji u svojem nastupu. Moram priznati da je na našem štandu bila neprestana gužva, svi su htjeli znati sve o kristalima, a dokaz je tome i činjenica da smo skupili najviše glasova od svih izlagača.

NI 23   NI 16   NI 17

   Sve u svemu, bilo je ovo jedno prelijepo iskustvo i htjela bih  zahvaliti prof. Husetović i prof. Cinčiću što su nam omogućili da dublje zaronimo u carstvo otopina, kristala i svijet kemije te da shvatimo da se trud uvijek isplati.

                                                                   Petra Prebeg, 8.b

NI 18  NI 20  NI 24

   Posebno zanimljiv bio je pokus u kojem smo u kristale dodavali aceton. Aceton bi topio kristale i oni bi nestajali, a kako bi aceton brzo hlapio, tako bi se kristali ponovo stvarali. Mikroskop je bio spojen na projektor tako da se pojavljivanje novih kristala moglo pratiti na platnu, što je prolaznicima bilo posebno zanimljivo. Bili su tu i profesori srednjih škola i s fakulteta te inženjeri kemije.

   Konkurencija je bila velika. Osim kristala, mogle su se vidjeti i bakterije, roboti, astronomija, astrofizika, psihologija itd. Ipak, nismo razmišljali o natjecanju, već smo se svi jako dobro zabavljali i uživali dijeleći svoje znanje s drugim ljudima.

 Ponosni smo što su od svih natjecatelja odabrali baš nas i što smo imali priliku promicati ime naše škole.

         Petra (6.a) i Klara Glub (8.a)

NI 26   

  Druge škole su također sudjelovale u ovom projektu. Prolaznicima smo objašnjavali sve o kristalima i kristalizaciji. Najviše mi se svidjelo objašnjavati još maloj djeci. Cilj Noći istraživača upravo je razviti zanimanje za znanost među djecom i mladima. Bilo je lijepo vidjeti sjaj u očima djece. Najdraži dio večeri bio mi je ljubaznost dječaka i djevojčice kada su mi dali čokoladicu jer sam im pojasnila pokus za koji su se zainteresirali. Tko zna…možda baš oni jednog dana postanu znanstvenici.

 

   Profesorica kemije nam je javila da smo upravo mi, “Kristalni grofovi“, proglašeni najboljima na Noći istraživača među osnovnoškolcima u Zagrebu. Uistinu sam ponosna na svoju grupu, ali ovo predivno iskustvo nikad ne bih proživjela da nije bilo profesorice Vlatke Husetović i profesora Dominika Cinčića. Zahvalna sam na svakom trenutku uloženog truda, lijepim darovima i želji da nam se prenosi znanje. Izgleda da smo svi toga dana zablistali, baš kao i kristali…

            Lucija Galiot, 8.c

NI 27 Bilo je zabavno, iako me na početku bilo strah zaustaviti nekoga i prezentirati naše kristale. 

  Ipak, nadam se da sam nekoga uspjela nagovoriti da glasa za nas u anketi. Imali smo jaku konkurenciju; bilo je fluorescentnih crteža i narukvica, bakterija i gljivica, robotike i drugog, ali kod nas je bilo najviše ljudi jer su kristali prekrasni i zanimljivi.

  Štand je bljeskao od svih tih prekrasnih kristala, imali smo mikroskop, plakate, projektor, čak i "legiće" za pobliže opisivanje iona. Bilo je vrlo zabavno i mnogo dobrih štandova, ali nitko se ne može natjecati s "Kristalnim grofovima"!

      Nika Posavec, 8.b

NI19 

 

 

 

Školska godina 2020/21

S. Prije p. Poslije p.
1. 8.00-8.40 14.10-14.50
2. 8.50-9.30 14.55-15.35
3. 9.40-10.20 15.45-16.25
4. 10.25-11.05 16.35-17.15
5. 11.10-11.50 17.20-18.00
6. 11.55-12.35 18.05-18.45
7. 12.40-13.20  
8. 13.25-14.05  

hr/pocetna/prijavaRaspored ulaska u šk.

jpg Kalendar 2020/21

Obrasci

jpg Ispričnica roditelja

jpg Upis u drugu školu

jpg Upis u izbornu

jpg Ispis iz izborne

jpg Ispisnica iz OŠ

Office365

Profesori i učenici imaju pravo na besplatni Office365.

Upute za preuzimanje

Streljački klub "Kustošija"