Državno natjecanje iz kemije

kemija 28

Na Državnom natjecanju iz kemije  održanom od 18. do 21. travnja 2016. godine u gradu picoka, u Đurđevcu, naše su kemičarke ponovo pokazale svoje znanje i vještine.

Ema Moškatelo  ostvarila je treći rang, Ema Hrebinec bila je šesta, a Sara Pejić zauzela je četrnaesti rang.

Temeljem ostvarenih rezultata  Ema Moškatelo pozvana je na testiranje za Međunarodnu  prirodoslovnu olimpijadu mladih i Prirodoslovnu olimpijadu Europske Unije.

Čestitamo našim kemičarkama, a Emi Moškatelo  želimo mnogo uspjeha jer obrazovanje je ključ koji otvara vrata beskrajnih mogućnosti.

Naučile su one promatrati svijet oko sebe  i otkriti kako on funkcionira. Širom otvorenih očiju opisivale su  crne prahove i plave taloge. Osluškivale su pucketanje iz epruvete i osjećale toplinu iz sustava  kad dvije bezbojne tekućine zaigraju skupa! Pazi! Pazi! Nema VUK-a!

I tako od „Tri laka komada“ do „Olfaktorije“! Zamirišu hodnici i učionice od kemijskih molekula u zraku.  Tajnoviti fluid marelice i kruške, možda ananasa i jagode…  Čuje se samo tihi šapat natjecatelja i pentil-butanoat, možda etil-butanoat!

Odredile su naše forenzičarke i ove estere, prepoznale da amonijev klorid  zovu salmijakom.

Dobiše čak i „crne bombone“ na pladnju, ali znaju one da  ih kušati  nije dozvoljeno!

Osjetila? Biologija? Jesu li ovo optičke varke, kretanje u tri polukružna kanala, toplo, hladno, aromaterapija možda?

Ah, to je kemija!  Opažanje! Istraživanje!

Čestitamo našim kemičarkama!

Vlatka Husetović, prof.

Kemija 23              Kemija 27

Kemija 24               Kemija 25

Iz našeg kuta

Sara, Ema i ja spremale smo se za put u Đurđevac na državno natjecanje iz kemije. Polazak autobusima bio je u jedanaest sati ispred Mimare. Zapravo smo cijelim putem bile mirne, makar su pokusi bili već sljedećeg dana.

Kad smo stigli, imali smo slobodnog vremena. U ponedjeljak navečer bilo je službeno otvaranje natjecanja. Održalo se mnogo govora, a kasnije su nas učenici Gimnazije dr. Ivana Kranjčeva dočekali s odličnim izvedbama. Na otvorenju se proširio glas da će testovi biti o srebru pa su svi istraživali o srebru i Tollensovom reagensu. Mi smo se našalile da je upravo zato internet spor.  Na žalost, to je bila samo šala.

Sutra ujutro počelo je natjecanje s prvim testom u devet. Stigle smo u gimnaziju i bila sam sretna što su učionice u kojima su Ema i Sara bile blizu moje da se ne osjećam usamljeno. Zapravo, naša profesorica samo je trčkarala od jedne do druge, ohrabrivala nas i pokušavala nasmijati… Iskreno, najviše vremena provela je baš uz mene. Na prvi ispit došla sam preplašena i u žurbi, no kad sam došla na drugi ispit, bila sam odlučna i nigdje mi se nije žurilo. Za svaki test imali smo dva sata pa je brzo nastupila i večer.

Nakon svih testova stožer je bio umoran, profesorica nas je ohrabrivala i brzo smo zaspale. Ujutro smo išli na izlet u Đurđevačke peske (Hrvatsku Saharu), Stari Grad, INA-ino postrojenje i u vodenicu u Svetoj Ani. U srijedu navečer dobili smo rezultate. Zadovoljni i sretni, odmah nakon ručka, krenuli smo prema našem Zagrebu.

Ema Hrebinec

kemija 26                   kemija 20