Prijaviti se mogu svi koji posjeduju AAI@EduHr elektronički identitet.

Svijet na dlanu ili SKYPE-A-THON 2018- ukratko: 80467 prijeđenih kilometara u jednoj večeri-6 zemalja- četiri kontinenta-osigurani osnovni životni uvjeti za 125 djece-puno zabave i smijeha

1 1 1 1 1 4.56 (Glasova: 39)

Krenimo od početka! Bila je to divna večer stranih jezika. 13.11.2018. U 18.30 svi smo okupirali učionicu engleskog jezika, bila je puna. Nabrzaka smo pojeli grickalice, a onda smo se bacili na posao.

Skypali smo se s mnogim zemljama poput Indije, Argentine i četiri američke države. Zanima vas koje? Wyoming, Oklahoma, Texas i Iowa.

Započeli smo s pričom o vulkanima i gejzirima te razgledavanjem Prirodoslovnog muzeja u Americi u nacionalnom parku Yellowstone. Bilo je jako zabavno jer smo vidjeli, čuli i naučili između ostalog i o životinjama koje tamo žive (medvjedima, vukovima, lisicama, dabrovima, raznim pticama).

Zatim smo otišli u Bangalore u Indiju. Oni su mi nekako bili najsimpatičniji, ne znam zašto. Valjda zbog "bindi" (crvene točke koje su cure u prekrasnim haljinama imale na čelu). Pokazivali su nam svoju tradiciju i kulturu. Govorili su nam o mnogim zanimljivostima Indije i to prilično uspješno. Mi smo njima pokazivali naše prezentacije, plakate o zaštićenim životinjama, neizbježnom nogometu, tradicionalnim jelima i zaštićenoj kulturnoj baštini.

U Tulsi, gradu u Oklahomi, u jednom od američkih razreda učenici su čak imali i razrednog ljubimca, crno bijelog zečića, koji nam je bio užasno sladak i na kojeg smo se svi raznježili. Učenici u Iowi su rekli da im je dan kad su nas upoznali najsretniji dan u životu. Njihovi roditelji su se sljedeći dan s oduševljenjem javili našoj profesorici zbog sudjelovanja u ovom divnom događaju. U Texasu smo se prošetali kroz školu koja broji isto toliko učenika kao i naša škola i družili smo se s učenicima u knjižnici. Profesorica iz Argentine nas je naučila mnoge stvari o Buenos Airesu. Ma, mogli bismo vam pričati do sutra! Uglavnom, bilo nam je jako zabavno razgovarati s profesorima i učenicima iz drugih zemalja i pogađati od kuda su. Bilo je jako zanimljivo saznati i koliko je tamo sati, kakvo je vrijeme i temperatura, kada im počinje i završava škola, o čemu oni uče… Negdje je bilo tri sata popodne, a negdje dva u noći. Kod nekih je bilo vruće, a kod nekih je padao snijeg...

Zavšili smo u 23 sata. Jako nam se svidjelo, bilo je to prekrasno iskustvo. Sigurna sam da smo ostavili dobar dojam jer su svi rekli da živimo u prekrasnoj zemlji i da bi jako rado jednog dana posjetili našu domovinu. I naravno, svi su bili oduševljeni kako izvrsno pričamo engleski jezik!

Nina Orečić 6.b i Lav Zurovac, 8.b

Što je zapravo Skype-a-Thon i koliko je divno sudjelovati u njemu?

Procjenjuje se da je više od 500 000 učenika diljem svijeta sudjelovalo u događaju kojeg nazivamo Skype-a-Thon, a koji je 13. i 14. studenog 2018. putem Skype-a povezao više od stotinu zemalja diljem svijeta. Koristeći baš ono što učenici vole, a to je nova tehnologija u misiji usvajanja novih spoznaja, uspjeli smo kroz večer stranog jezika, upoznati nove zemlje, nove kulture, nove prijatelje. Osim globalnog povezivanja naših učionica u jednu veliku prekrasnu zajednicu u kojoj produbljujemo znanje o svijetu izvan zidova naših učionica, Skype nam je pomogao i u postajanju odgovornih građana.

Ove godine je naše sudjelovanje imalo i iznimno humanitaran cilj, a to je osigurati učenicima u raznim krajevima svijeta mogućnost sretnog odrastanja i besplatnog obrazovanja. Događaj je organizirao Microsoft u suradnji s neprofitnom međunarodnom organizacijom WE (WE Schools, WE Villages) koja učenicima u raznim zemljama osigurava osnovne životne uvjete - vodu, hranu, obrazovanje i zdravstvenu zaštitu. Za svakih prijeđenih 400 virtualnih milja (644 km) Microsoft je uplatio donaciju u ime svih sudionika, a s prijeđenih 23 milijuna virtualnih milja kroz ovih 48 sati, broj djece do kojih će stići pomoć iznosi vrtoglavih 35 000. Ima li išta ljepše od spoznaje da isključivo svojom dobrom voljom i poznavanjem stranih jezika možemo usrećiti toliko djece?

Na tako jednostavan i veseo način i mi smo doprinijeli tome da 125 djece dobije priliku sretno odrasti i pritom usvajati nova znanja koja i nas toliko vesele, a otvaraju nam nebrojeno mnogo prilika. Iskrene čestitke i našim učenicima petih, šestih i osmih razreda koji su u noći 13. 11.2018. bili dio ove predivne priče!

Ivana Klinčić Bartolić, prof.

 

 

 

Satnica i kalendar

S. Prije p. Poslije p.
1. 8.00-8.45 14.00-14.45
2. 8.55-9.40 14.50-15.35
3. 9.50-10.35 15.45-16.30
4. 10.40-11.25 16.40-17.25
5. 11.30-12.15 17.30-18.15
6. 12.20-13.05 18.20-19.05
7. 13.10-13.55  

jpg Kalendar 2018/19

Obrasci

jpg Ispričnica roditelja

jpg Upis u drugu školu

jpg Ispis iz izborne

jpg Ispisnica iz OŠ

Office365

Profesori i učenici imaju pravo na besplatni Office365.

Upute za preuzimanje