EDUKACIJA

Ulazak u EU puno će pridonijeti školstvu i edukaciji mladih. To se postiže raznim programima za mlade, a to su:

1. TEMPUS (link)

To je program suradnje EU i zemalja istočne i srednje Europe vezane za visokoškolsko obrazovanje. Pokrenut je 1990. g., a financira projekte koji su vezani uz upravljanje sveučilištima, suradnju među poduzećima i sveučilištima, reformu visokog školstva te dodjelu stipendija profesorima i studentima. Dio je porgrama EU za ekonomsku i socijalnu obnovu srednje i istočne Europe (PHARE program) i Zajednice Nezavisnih država i Mongolije (program TACIS).

2. Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci je akcijski program za stručno usavršavanje. Njegov je cilj promicanje projekata transnacionalne suradnje u stručnom usavršavanju. Ujedinjuje ono što je postignut programima COMETT, PETRA, FORCE, LINGUA i EUROTECNET, te im pridaje novu dimenziju.

3. SOCRATES (link)

To je plan Unije za obrazovanje, te je dio strategije EU koja potiče stalno učenje. Provodi se u državama članicama EU, Lihtenštajnu, Islandu i Norveškoj. Taj program potiče suradnju u:

• osnovnom obrazovanju (potprogram COMENIUS)

• visokoškolskom obrazovanju (potprogram ERASMUS)

• promicanju učenje stranih jezika (potprogram LINGUA)

• promicanju učenje na daljinu (potprogram ODL)

• obrazovanju odraslih (potprogram ADULT EDUCATION)

Program SOCRATES bavi se razmjenom znanja i informacija o sustavima obrazovanja i obrazovnoj politici. Da bi se to omogućilo, razvija se mreža nacionalnih informativnih središta za priznavanje akademskih stupnjeva, shema studijskih posjeta te informacijska mreža za obrazovanje.

4. KALEIDOSCOPE

To je program za potcanje kulturnih i umjetničkih inicijativa u Europi. Financira projekte i događaje iz svih umjetničkih područja. Također, financira stručno usavršavanje i obrazovanje umjetnika u koje su uključene najmanje tri zemlje članice EU.

5. RAPHAEL

Potiče suradnju država članica u području kulturne baštine zemalja.

6. EURATHLON

To je program koji potiče sprotske aktivnosti.

7. YOUTH program

YOUTH je jedan od programa EZ koji se bavi obrazovanjem, a mladima pruža mogućnost aktivnog sudjelovanja u izgradnji Europe. Namijenjen je mladima u dobi između 15 i 25 godina.

Cilj programa YOUTH (MLADI) je stvaranje temelja za suradnju na razvoju politike mladih, zasnovanoj na neformalnom obrazovanju. Podržava cjeloživotno učenje, razvoj vještina i sposobnosti, te buđenje građanske svijesti.

Program pridaje veliku pozornost dostizanju i očuvanju ravnoteže između samostalnog razvoja i postignuća mladog čovjeka i zajedničkog djelovanja. Cilj mu je poticanje stjecanja znanja, vještina i sposobnosti, te prepoznavanje vrijednosti toga, borbe protiv rasizma…

YOUTH pruža informacije, nudi financijsku potporu za projekte mladih te potpomaže razvoj novih partnerstava u Europi. U programu sudjeluje 25 zemalja članica, 3 zemlje koje su članice EFTA-e (Europsko udruženje za slobodnu trgovinu) koje su članice EEA-a (Europsko ekonomsko područje) - Norveška, Island i Lihtenštajn, te 3 zemlje kandidatkinje - Bugarska, Rumunjska i Turska.

Za većinu projekata koje sufinancira program YOUTH potrebna je suglasnost jedne ili više članica. Program ima 5 akcija, a to su:

Akcija 1: Mladi za Europu: Mladi se mogu kroz razmjene sastajati radi istraživanja i učenja o Kulturološkim razlikama.

Akcija 2: Europska volonterska služba: Mladi mogu u inozemstvu pomoći kao volonteri u projektima u različitim područjima rada, te tako provesti 12 mjeseci.

Akcija 3: Poticaj mladih: Može se dati potpora mladima za izradu projekata da bi izrazili svoju kreativnost i duh inicijative.

Akcija 4: Združeno djelovanje: Potpora i stvaranje programa kao što su Leonardo da Vinci, SOCRATES i TEMPUS.

Akcija 5: Mjere potpore: Potpora aktivnostima koje povećavaju korisnost ostalih akcija i povećavaju kvalitetu projekata.

Hrvatska i YOUTH program

Hrvatska spada u ''treće zemlje'' pa prema tome smije sudjelovati samo u akcijama 1, 3 i 5.

Preduvjet za punopravno sudjelovanje u programu je osnivanje nacionalne agencije za provedbu programa YOUTH. Europska komisija inicijativu za to očekuje od nevladinih sektora. Za pripreme se bine Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti.

Jeste li znali?

Najmnogoljudniji grad Europske unije je Pariz sa otprilike 9 milijuna stanovnika, a najmnogoljudnija država Europske unije je Njemačka sa otprilike 80 milijuna stanovnika. Njemačka također ima najviši stupanj urbaniziranosti (najviše stanovništva je koncentrirano u gradovima).

OŠ grofa Janka Draškovića, Zagreb - Login@Europe 2005