Home ] Škola ] Djelatnici ] Učenici ] Šk.List ] Likovna K. ] Sport ] K.Gostiju ]

interview

Intervju sa članovima Black out projecta:
Neredom,Stupnim,El Bahatteejem i Frxom

?
Zbog čega ste odabrali baš našu školu kao mjesto za vježbu ili snimanje novih stvari?
Nered: Vaša škola nam se najviše svidjela i mislimo da je to najbolji i najbliži prostor koji možemo dobiti. Poznajemo neke dečke iz školskog podruma pa su nam oni rekli za taj prostor, preporučili nam ga i sad smo tu.

?
Kako i kada ste se počeli baviti rapom?
Frx: Još kao klinci smo počeli pisati pjesmice i repati ih, ali ono, bezveze.Onda smo se sve više počeli zanimati za rap i tak je sve počelo.Ako imaš živaca i volje da ostvariš nešto,uspjet ćeš.
? Kako ste dobili svoja čudna imena?
Nered: Mame su nas tako nazvale!
El Bahattee: Da. Kad sam jednom bio kod Nereda nisam se baš odmah sprijateljio sa njegovom mamom pa je rakla da sam bahat!
Nered:Kad sam ja bio kod njega, a mame mu nije bilo doma, kad se vratila, imala je što vidjeti.Rekla je da ja ne mogu ništa pametnijeg od nereda stvoriti i tako sam postao Nered.
? Nered što je sa Stokom?
Nered: Pa… Ja radim solo,Stoka radi solo, pa ako se dogovorimo napravimo nešto zajedno i tak.
? Čemu taj odmor?
Nered: Nije odmor. I ja i on radimo, samo ne zajedno. Jednostavno želimo biti malo samostalni.
? Gdje pronalazite teme za rap i hip-hop?
El Bahattee: Pa nismo ti mi neki neshvaćeni filozofi. Sve što vidiš to i repaš. Tako je jednostavnije i mnogima puno zanimljivije nego da recimonapravimo stvar o politici, sa brojnim nepotrebnim pitanjima.
? Od kud vam ime Black out?
Nered: Pa neznam. Odavno si ja brijem na to, pa smo prvo tako htjeli nazvati emisiju,pa onda parti i onda je tek na red došao album.
? Na vašem novom albumu gostuju zločesta djeca.To nas je mnoge iznenadilo, jer si vi uopće niste slični.
Frx: Znam da nismo slični, jer je to nemoguće, a ovo nam nije prva suradnja. Prvo smo mi njima napravili stvar i tako smo se sjetili da bi mogli i oni nama.
? Koliko vam je potrebno vremena za dobru stvar ili album?
Frx: Na albumu smo radili od devetog pa sve do trećeg mjeseca gdje je negdje i izašao,a za dobru stvar ti treba nekoliko dana. Stalno ju mjenjaš, mjenjaš i studio sve dok ti sve ne zvuči ok. Refren je uvijek najvažniji jer po njemu se neka stvar pamti.

? Kako ste došli na ideju da snimite stvar "Uzmi novce i bježi?"
Frx: To je ustvari obična prerada tuđeg materjala. To je obrada jedne stvari od Haustera koja nam se dopala i za koju smo mislili da bi dobro zvučala ako ju malo preradimo.
? Za vašu stvar "Pismo" mnogi misle da ona to i je.
El Bahattee: Ma nije to pismo. Tekst je zamišljen kao pismo. Dugo se poznajem s Woom i odlučili smo zajedno nešto napraviti i evo kako je ispalo,u obliku pisma.
? Kako ste se svi vi upoznali uopće?
Stupni: Znamo se još od djetinjstva.
Nered: Ma dobro ne baš skroz od djetinjstva!
Stupni: Od srednje škole kad smo počeli izlaziti u grad i na tulume.

? Kada stižu novi projekti?

Stupni: Novi Black out će bit za dućane i dolazi negdje krajem jeseni, a do tada će svatko raditi za sebe.El Bahattee, Nered, njihovi albumi koji će doći neće ići u dućane nego će se prodavati onima koji će ih zbilja htjeti.
? Što mislite o Porinu kojeg niste dobili?
Nered: Ma to je sve bez veze. Porin nam ništa ne znači isto kao i ostale nagrade. Da smo ga dobili možda bi imali drugo mišljenje, ali…
El Bahattee: Ne vjerujem. Bilo bi nam drago, ali ne bi to uveličavali.
? Malo vas se viđa na TV-u i na radiju. Jedino mjesto gdje možemo čuti izvorne pijesme su albumi.
Frx: Na takvim mjestima moramo poštivati neka pravila, ali takvi smo kakvi smo.Na TV-u moramo biti skulirani, no drugdje smo samo svoji.
? Spotovi vam za sada dobro idu, hoćete li ih tim tempom snimati i dalje?
Stupni: Spot nije tako jednostavno snimiti. Treba nam lova koju nemamo i trebaju nam sponzori. Do ljeta će izaći još par spotova.
? Što vam roditelji misle o vašoj glazbi,oblačenju i konačno slavi koju ste stekli time?
El Bahattee: Roditelji nam ništa nemogu. Oni su samo željeli faks,vojsku. Ma zadovoljni su oni s nama.
Nered: A i ne radimo mi ovo zbog novca jer on ne dolazi u velikim količinama. Mi ovo radimo iz zezancije,iz gušta.
Frx: Roditelji moraju bii ponosni na nas jer mi tako kažemo.
? I za kraj, imte li što poručiti svojim obožavateljima?
Frx: Učite, pazite na sebe i na svoje roditelje.Radite ono što smatrate dobrim.
Nered: Ma kakva škola!?! Škola je ništa! Zabavljajte se dok ste mladi!

INTERVJU VODILI: Luka Novak & Petra Milašin