Susret s književnicom Melitom Rundek

rundek U srijedu 23.ožujka u učionici hrvatskoga jezika učenici 6.i 7. razreda susreli su se s književnicom Melitom Rundek. Za susret su se pripremali tijekom veljače i ožujka čitajući njezine romane, razgovarajući o njima na sastancima Čitateljskog kluba, a napravili su i plakat dobrodošlice.

Književnica im je govorila o ljepoti čitanja, o tome kako su nastali njeni romani i kako se bojala da, ako postanu lektira, više neće biti zanimljivi i privlačni mladim čitateljima. Pokazalo se, međutim, da je roman „Psima ulaz zabranjen“ (iako je stavljen na popis lektire ) i dalje “ zakon“, kako ga je ocijenio jedan dječak.

Posebno je M.Rundek željela razgovarati o romanu „Mirko i 7 prigovora“ u kojem je u obliku zagonetke prikazano zlostavljanje među djecom. Učenici koji su čitali roman prepoznali su da psihičko zlostavljanje, iako ne ostavlja vidljive vanjske tragove, može nekoga jako povrijediti i ostaviti mu rane na srcu. Iz toga se razvija osjećaj potištenosti, osamljenosti, a najgore je ako taj dječak ili djevojčica povjeruje zlostavljačima da su drugačiji, nepotrebni, da ih nitko ne prihvaća i ne voli.

Roman „Kupit će ti tata koturaljke“, u kome je ispričana patnja djevojčice koju zlostavlja otac, jedan je od najpotresnijih romana i književnici i  njenim čitateljima.

Nakon razgovora o prije objavljenim knjigama, književnica je predstavila svoj najnoviji roman za mlade “Haj, ja sam online“. U njemu obrađuje potpuno drugačiju temu od prijašnjih, ali temu možda najbliskiju mladim čitateljima jer prikazuje njihov način života, a jedan, i njima važan, dio odvija se u virtualnom svijetu.Ragovarali su o prednostima druženja na društvenim mrežama , ali i opasnostima koje vrebaju u obliku lažnih predstavljanja, fotografija i zloupotrebi osobnih podataka.

rundek1rundek2jpg

rundek4rundek6

O knjigama...

5 i pol minuta do zvona

…duhovite i zanimljive priče  iz života osnovnoškolaca, o problemima odrastanja s kojima se sami susrećemo, o prvim ljubavima. Likovi iz knjige su ponekad zbunjeni, neozbiljni, a ponekad hrabri. Mislim da bismo svi trebali pročitati knjigu jer nas neke priče mogu poučiti da se i ozbiljni problemi mogu riješiti, ali treba pravilno postupiti.

Sara Hlupić,6.a

Kupit će ti tata koturaljke

…vrlo potresna knjiga  sa zanimljivom i tužnom radnjom. Dok sam je čitala bila sam zahvalna Bogu što nemam roditelje kakvi su opisani u knjizi. Da sam ja na mjestu djevojčice iz knjige, prijavila bih oca policiji ili se povjerila razrednici.

Petra Kutnjak, 6.a

…jedan od romana koji ću jako dugo pamtiti. Govori o djevojčicama koje su zlostavljane u obitelji, a u knjizi se nalaze i telefonski brojevi koje žrtve nasilja mogu nazvati i zatražiti pomoć. Najpotresniji dio romana mi je bio kad otac djevočici prije zlostavljanja obećaje koturaljke.

Josip Vran, 6.b

Psima ulaz zabranjen

…neobična i zanimljiva knjiga s puno čudnih događaja. Policajac ulazi u knjigu, pas čita i razumije što ljudi govore. Knjigu sam pročitala u jednom danu jer me nakon zanimljivog početka zanimalo kakav će biti kraj. Super knjiga!

Lina Vinković, 6.a

…zanimljiv roman o dječaku koji nije volio čitati  i pisati lektiru, a na kraju je uz pomoć svoga psa postao pisac. Jedan od zanimljivijih romana koji sam čitala. Sviđa mi se način pisanja i to što ima puno lijepih, mudrih rečenica.

…najbolje djelo koje sam čitao. Sviđaju mi se duhovito opisani događaji i likovi u knjizi. Bilo mi je smiješno kad je policajac rekao da više vremena pred knjižnicom provodi jedan pas nego njegov sin.

Filip Lukačević, 6.b

Haj, ja sam online

Radnja počinje u virtualnom svijetu, a završava u stvarnosti. U početku sam mislila da će Gizmo biti s Katarinom, onda s Countess pa s Krpicom. Drago mi je da je na kraju ipak ostao s Ines tj. S Foxy Lady jer je ona njegova prava ljubav. Knjiga mi je bila odlična!

Lina Vinković, 6.a

…svidjela mi se knjiga.Trebali bi je čitati i oni koji se dopisuju s nepoznatim osobama da vide što im se može dogoditi pa da budu oprezniji.

Filip Gašparević, 6.b

…jako mi se sviđa jer govori o prijateljima koji su se sprijateljili na forumu. Roman završava sretno.