Čitamo mi, u obitelji svi - izvješće

customLogo

Projekt Hrvatske mreže školskih knjižničara „Čitamo mi, u obitelji svi“ uspješno je proveden tijekom drugog polugodišta u trećim razredima naše škole. Knjižnične naprtnjače s knjigama iz različitih područja gostovale su po nekoliko dana u 34 obitelji. U anonimnoj anketi, koju su na kraju projekta ispunjavali roditelji,  projekt je ocijenjen odličnom ocjenom i dobio je sve pohvale. Većina roditelja misli da bi slične projekte trebalo provoditi i u ostalim, naročito višim, razredima. Zadovoljni su izborom knjiga u naprtnjači, a cijeli projekt prepoznali su kao poticaj za druženje i zajedničko čitanje u obitelji, što je i bio temeljni cilj projekta.

U bilježnice dojmova i roditelji i djeca upisali su svoja zapažanja o pojedinim knjigama i projektu. Svi su imali samo jedan „prigovor“ - par dana je prekratko vrijeme da bi se knjige mogle pročitati. Cilj projekta i nije bio da svi članovi obitelji pročitaju sve knjige, već je susret s novim knjigama trebao poslužiti samo kao poticaj da se više čita, da se čitaju knjige koje nisu obvezna lektira, da čitanje, barem nakratko, postane obiteljski način provođenja slobodnog vremena – a taj cilj je ostvaren. Zahvaljujem svim učenicima i roditeljima koji su sudjelovali u projektu i želim nam opet neko zajedničko druženje u poticanju čitanja.

Iz bilježnice dojmova trećih razreda:

„Najviše mi se svidjela knjiga Prošlost grada Zagreba jer sam naučio nešto novo o svome gradu. Pročitao sam i Obiteljski i rodbinski koloplet i sviđa mi se jer na šaljiv način objašnjava obiteljsko stablo.“

Luka

„Bila sam jako uzbuđena kad sam ruksak donijela kući. I mama se veselila. Svidjela mi se knjiga Žganček i Ara, a iz Hrvatskih legendi pročitala sam priču o Veroniki Desinić. Mami se svidjela knjiga 101 način kako  djetetu pokazati da ga volite, a tati Hrvatske legende. Mi kod kuće volimo puno čitati.“

Ema

"Ja nisam bio baš oduševljen što sam dobio te knjige, ali sam bio sretan jer sam nešto naučio. Čitao sam knjigu o rekordima i zanimljivostima. Ta se knjiga svidjela i mojoj sestri. Mama je čitala knjigu Ja u zrcalu, a tata Čudesni nogomet. Svi smo se načitali!“

Kristijan

„Ja sam tri puta pročitao Žgančeka i Aru i knjiga mi se jako svidjela.“

Luka – 5,5 godina

“Svi smo se u obitelji jako razveselili kad smo čuli za ovaj projekt. Volimo čitati i često posjećujemo Gradsku knjižnicu pa smo s velikim veseljem otvorili naprtnjaču. Lana je za sebe, bez puno razmišljanja, kao prvu odabrala knjigu „Prošlost grada Zagreba“. Dio knjige čitala je Lana, a dio sam čitala ja. Lana je bila oduševljena jer je doznala kako je nastajao njezin grad, a ja sam obnovila svoje znanje. Obje smo zaključile da jako volimo grad u kojem živimo. Lanina mlađa sestra Ema s oduševljenjem je prolistala knjigu“Bijeg uz brijeg“. Ona još nije đak, ali više od svega voli čitati i pisati pa joj je svaka nova knjiga i novi izazov. Tata je prolistao knjigu „Matematičke razbibrige“, a ja sam mu čitala dijelove knjige „Bolje biti vjetar nego list“ koja me nasmijala, ali i pružila zanimljive informacije i savjete koji će mi zasigurno pomoći u daljnjem odgoju moje djece. Zajedno smo se smijali čitajući knjigu „Obiteljski i rodbinski koloplet“. Posebno oduševljenje kod djece je izazvala pojava šušunbake i šukundjeda.

Žao nam je što naprtnjača nije boravila u našoj obitelji malo duže, pa da pročitamo sve knjige.”

mama

"Čitajući „Prošlost grada Zagreba“ kao da sam se vratio u vlastito djetinjstvo. Izrazi kao feud, tlaka, Bela IV, slobodan grad gotovo sam zaboravio, ali ova me knjiga na to podsjetila – super akcija! Knjiga „Bijeg uz brijeg“ predivna je eko-priča s jakom porukom."

tata