Projekt: "Čitamo mi, u obitelji svi"

customLogo  Hrvatska mreža školskih knjižničara početkom 2. polugodišta počinje s provedbom projekta „Čitamo mi, u obitelji svi“. Projekt je do sada uspješno proveden u nekoliko europskih zemalja, a u Hrvatskoj se projektu pridružilo oko 160 osnovnih škola i školskih knjižničara. Projekt će se provesti u 3.razredima, a osmišljen je kao potpora razvijanju čitalačkih vještina koje su prvi uvjet za postizanje uspjeha u školi, a dobar školski uspjeh pruža više mogućnosti za životni uspjeh. U poticanju čitanja veliku ulogu ima obitelj jer se čitanjem u obitelji djeci prenosi poruka da je čitanje važno i zanimljivo, da se čitajući može i nasmijati i zabaviti, a mnogo toga i naučiti.

U projektu sudjeluju učenici, njihovi roditelji i drugi članovi obitelji, učiteljice i školska knjižničarka. Svaki 3.razred dobit će svoju knjižničnu naprtnjaču s osam zanimljivih knjiga iz različitih područja. Svakog  petka  jedan od zainteresiranih učenika ponijet će naprtnjaču svojoj kući, a iduće srijede vratit će je u razred. U knjižničnoj naprtnjači nalazi se, osim knjiga, i bilježnica u koju učenici sa svojim ukućanima upisuju dojmove o pročitanom.

Svake srijede učenik koji je donio naprtnjaču u školu moći će u nekoliko minuta drugim učenicima ispričati sve lijepo i zanimljivo što mu se dogodilo tijekom proteklih nekoliko dana kad su u njegovoj obitelji svi članovi čitali knjige iz knjižnične naprtnjače. Cilj projekta nije da svi ukućani čitaju i pročitaju sve knjige već da se uz knjige druže, nešto čitaju zajedno, nešto svatko sam, a knjigu koja im se posebno svidjela moći će posuditi po završetku projekta jer knjige ostaju u fondu školske knjižnice. U knjižničnoj naprtnjači nalaze se knjige odabrane prema sljedećim kriterijima:

1. Nelektirna knjiga hrvatskog književnika (priče ili roman) za djecu

2. Nelektirna knjiga hrvatskog pjesnika za djecu

3. Nelektirna knjiga hrvatskog književnika za roditelje (za odrasle čitatelje)

4. Strip (monografija) ili slikovnica hrvatskog autora (za učenike koji slabije čitaju)

5. Popularno-znanstvena knjiga o prirodi, životinjama, medicini, znanosti i sl.

6. Priručnik za odgoj djece (za roditelje)

7. Priručnik za kvalitetno provođenje slobodnog vremena

8. Popularno pisana knjiga o hrvatskoj povijesti (ili tradiciji) za djecu

Odabirom knjiga želimo pokazati da u knjižnici postoje knjige različite tematike i da posjet knjižnici ne mora i ne treba biti vezan isključivo uz posudbu lektire.

Svima koji će sudjelovati u projektu želimo puno lijepih zajedničkih trenutaka u druženju s knjigama.