Škole za Afriku

afrika copy"Škole za Afriku" zajednička je inicijativa UNICEF-a, Zaklade "Nelson Mandela" i Hamburškog društva za promoviranje demokracije i međunarodnog prava , pokrenuta 2005. godine u Cape Townu. U prikupljanju pomoći za 13 najugroženijih zemalja u Africi uključilo se 27 razvijenih zemalja iz cijelog svijeta.
Već nekoliko godina ured UNICEF-a za Hrvatsku, u suradnji sa zainteresiranim školama prikuplja sredstva za projekt Škole za Afriku.

Brojne su škole izgrađene, a postojeće obnovljene. Djeci je osiguran pristup čistoj, pitkoj vodi i sanitarnim prostorijama, izgrađena su školska igrališta, a učionice opremljene potrebnim edukacijskim materijalima, školskim klupama i stolicama. Otvoreni su centri za rani odgoj i obrazovanje za najmlađu djecu, a djeca koja su prekinula školovanje ili bila primorana raditi dobila su priliku pohađati centre za alternativno obrazovanje. Kroz ovaj projekt djecu učimo koliko je obrazovanje važno za njihov život, pomažemo djeci da osvijeste vrijednost onog što imaju - dobre i dostupne škole, učitelje, knjige i pribor, uvjete za učenje, roditeljsku skrb i djetinjstvo u kojem nisu primorani teško raditi. Razvijamo kod djece vrijednosti kao što su: uvažavanje različitosti, odgovornost, pravednosti i solidarnost te potičemo njihov osjećaj pouzdanja u vlastite mogućnosti i ponosa zbog doprinosa stvaranju boljeg svijeta.
Od ove školske godine naša škola se uključila u projekt UNICEF-a Škole za Afriku. Cilj je tog projekta razvijanje suosjećanja prema drugim ljudima i djeci te motivacije za pomoć onima kojima je to potrebno. U sklopu tog projekta prikupljat ćemo različitim aktivnostima sredstva za djecu Burkine Faso, za izgradnju škola u toj siromašnoj afričkoj zemlji i stvaranju boljih uvjeta za školovanje. O svim aktivnostima će Vas obavijestiti razrednici.
Na razini škole u svakom razredu bit će izložena mala kasica-prasica u obliku kartonske kućice u kojoj ćete moći ubaciti novčani prilog. Nije bitno koji iznos, najvažnije je da sudjelujemo i pomognemo od srca onima kojima je to najpotrebnije.
Radujemo se jer i naša škola ima priliku pomoći! Na zanimljiv i poučan način, zajedno sa svojim razrednicima, organizirat ćemo aktivnosti prikupljanja sredstava za pomoć vršnjacima u Africi.

Srodni članci