Izlet u Vukovar

Vukovar 2

Vukovar je jedan od najpoznatijih gradova na istoku Hrvatske. Napadnut je u Domovinskom ratu, hrabro se branio i po tome ostao u našim srcima. Ove godine smo dobili priliku i otišli posjetiti grad koji je mnoge rasplakao i pomogao im shvatiti što su ti ljudi proživjeli u vrijeme rata.

Krenuli smo oko četiri ujutro i vozili se oko pet sati. Kada smo došli, podijelili su nam lunch pakete kako ne bismo bili gladni, a onda smo otišli posjetiti  Muzej vučedolske kulture u kome smo mogli vidjeti raznorazne predmetekoje su ljudi  koristili za svakodnevnu upotrebu. Zatim smo otišli do Muzeja grada Vukovara. Vratili smo se na ručak pa otišli na predavanje. Poslije su nas raspodijelili u sobe. Imali smo nešto malo slobodnog vremena koje smo iskoristili za razgledavanje centra grada Vukovara. Vratili smo se u sobe i počeli spremati za večeru i disko koji je svima bio najzabavniji dio izleta. Vratili smo se oko deset sati navečer  i otišli na spavanje. Ujutro  su nas probudili oko osam. Nakon doručka otišli smo u obilazak vojarne gdje smo mogli vidjeti razno oružje kojim su se vojnici branili za vrijeme rata. Posjetili smo također i groblje tenkova gdje smo se većinom slikali, no bilo je zanimljivo vidjeli pomoću kakvih vozila su se ljudi štitili u ratu. Kada smo završili s grobljem tenkova, uputili smo se prema bolnici koja danas uobičajeno radi i u njoj pogledali  dokumentarac o Domovinskom ratu i ljudima koji su izgubili svoje voljene u njemu. Nakon filma razgledavali smo dio bolnice koji je  osato kao podsjećanje na to  kako je  izgledala z avrijeme rata. Bolnica je za vrijeme rata neprestano radila. Lutkama su nam vizualno predočili koliko se ljudi tamo liječilo. Bolnica nas je sve najviše dirnula, a neke čak i rasplakala. Mogli smo kupiti suvenire ako smo htjeli, a nakon toga smo se uputili prema Ovčari gdje smo čuli priču o tome kako su pogubljivali ljude. U spomen-domu Ovčara  vidjeli smo slike ljudi koji su pogubljeni, a ispod slika su bile smještene njihove stvari.  Nakon toga otišli smo na još jedno predavanje nakon kojeg se održao kviz o gradu Vukovaru. Našu školu predstavljali su učenik i učenica koje je profesor odabrao. Nismo bili prvi na natjecanju, no dobro smo se zabavili i mnogo toga naučili. Izlet mi sevrlo svidio, no voljela bih da smo imali malo više vremena za razgledavanje, iako smo i ovako sve stigli.

Vukovar 1

Preporučila bih svakome da ode u Vukovar jer to nije običan grad, to je grad koji će uvijek ostati u srcu svakog Hrvata i bilo koga tko se borio za nas i našu domovinu.

Karla Strahinić, 8. c