Posjet Mirogoju

Povod našem odlasku na Mirogoj bila je godišnjica rođenja Janka Draškovića, hrvatskog velikana po kojemu nosi ime naša škola. U delegaciji je sudjelovalo po dvoje učenika iz svakog razreda i odjela naše škole u pratnji profesora Anića i Filipija.

Janko Drašković  Nadgrobna ploča

Grof Drašković je rođen 20. listopada 1770. godine. Bio je    član Hrvatskog sabora pa tamo, među bistama saborskih velikana Josipa Jurja Strossmayera, Eugena Kvaternika, Frana Supila, Josipa Jelačića, Stjepana Radića, Ivana Mažuranića i Ivana Kukuljevića, stoji i bista Janka Draškovića.

Objavio je djelo na hrvatskom jeziku "Disertacija iliti razgovor darovan gospodi poklisarom..." koje utemeljuje program narodnog preporoda.

"U Disertaciji je iznio svoja gledišta na jezik i književnost, politiku i gospodarstvo. Zagovarao je ujedinjenje Hrvatske sa Slavonijom i Dalmacijom, osnivanje samostalne vlade neovisne o Beču i Pešti, upozoravao na važnost prosvjećivanja i obrazovanja naroda, kao i razvijanja obrta i industrije. U Zagrebu je 1838. osnovao Ilirsku čitaonicu iz koje je 1842. godine poniknula Matica ilirska, nazvana Maticom hrvatskom 1874. godine. "(preuzeto sa stranica Sabora)

S obzirom na to da nam se bliži i blagdan Svih svetih, izašli smo iz Arkada i prošetali Mirogojem pa posjetili i grob prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana i zapalili mu svijeću.

Na tom najvećem i najpoznatijem zagrebačkom groblju nalaze se grobovi većine poznatih i važnih političara, umjetnika, sportaša... ljudi koji su svojim životom i djelom dali ogroman doprinos našoj državi. Stoga smo posjetili i Središnji križ u Aleji poginulih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata u čijem podnožju, tik uz vijence i cvijeće,  vječno gore svijeće.

M3              M6

PresentationM5

Posjet Mirogoju nam je na neobjašnjiv način pojasnio kako osobe o kojima učimo nisu samo imena iz udžbenika koje trebamo memorirati, nego osobe koje su nekad živjele za ovu zemlju i učinile za nju sve što su u svoje vrijeme mogle. Vraćajući se s Mirogoja koji su mnogi od nas posjetili prvi put, osjećali smo se posve drugačije, s posve drugačijim mislima i osjećajima nego kad smo ulazili u autobus misleći kako je dobro otići na izlet i nemati dva zadnja sata nastave. Bilo je to poučno putovanje u prošlost, u povijest Republike Hrvatske.

Tekst: Paula Smetiško, 5.d

Fotografije: Katarina Jarnjak, 5.d